لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۹:۲۶

پوتین: عادی شدن مناسبات به غرب بستگی دارد


پوتین در دیدار با مدودیف نخست وزیر روسیه
پوتین در دیدار با مدودیف نخست وزیر روسیه
ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه می گوید هیچ عاملی نباید مانع عادی شدن مناسبات بین روسیه و غرب باشد. با این حال، یاد آورمی شود چنین تحولی نه فقط به روسیه بلکه به غرب بستگی دارد.

پوتین این نظر را در مصاحبه ای با تلویزیون دولتی که خبرگزاری های روسیه روز شنبه بخش هایی از آنرا منتشر کردند ، و در حالی ابزار می دارد که روابط دو طرف بر سر بحران اوکراین به پایین ترین در دوره پس از جنگ سرد رسیده است.

دولت اوباما به روسیه هشدار داده است اگر به توافقنامه بین المللی جدید در مورد اوکراین پای بند نماند یا نیروهایش را وارد شرق کشور کند، ممکن است با تحریم های اضافی روبرو شود.

سوزان رایس، مشاور امنیت ملی پرزیدنت اوباما، روز جمعه در کاخ سفید به خبرنگاران گفت واشکتن روشن ساخته است که آمریکا و شریکان اروپایی اش آماده هستند هزینه های بیشتری بر روسیه ، اگر به تعهداتش عمل نکند، وضع کنند.

رایس در تکرار بیانیه سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا گفت روسیه مسئولیت دارد از نفوذ خود برای جلوگیری از گسترش تنش استفاده کند و شبه نظامیان طرفدار روسیه را از ساختمان هایی که در شرق اوکراین اشغال کرده اند بیرون کند.

روز شنبه، وزارت امور خارجه روسیه قول داد به اوکراین در غلبه بر بحران کمک کند، اما تاکید کرد مسئولیت هایی کاهش تنش بیشتر از خارجیان برعهده اوکرائینی ها است.

این بیانیه دو روز پس از آن صادر می شود که دیپلمات هایی از اوکراین، روسیه، امریکا و اتحادیه اروپا در بیانیه ای خواهان اقداماتی از جمله خلع سلاح گروه های افراطی و رها ساختن ساختمان های دولتی از اشغال شورشیان شدند.

وزارت امور خارجه نوع کمک روسیه را مشخص نمی سازد. مسکو این ادعا را که مامورانی در شرق اوکراین دارد که شورشیان را هدایت یا تشویق می کنند رد کرده است.
XS
SM
MD
LG