لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۱۴

ادامه بمباران شهرهای اوکراین توسط روسیه؛ بایدن برای نشست اضطراری ناتو به اروپا می‌رود


امدادگران در میکولائیف در تلاش برای خاموش کردن آتش سوزی ناشی از حملات توپخانه‌ای به یک ساختمان - ۳ فروردین ۱۴۰۱
امدادگران در میکولائیف در تلاش برای خاموش کردن آتش سوزی ناشی از حملات توپخانه‌ای به یک ساختمان - ۳ فروردین ۱۴۰۱

جو بایدن، رئیس‌جمهوری آمریکا روز چهارشنبه برای شرکت در نشست اضطراری ناتو درباره اوکراین به اروپا می‌رود. آقای بایدن قرار است عصر چهارشنبه وارد بروکسل شود. انتظار می‌رود رهبران این کشورها تحریم‌های بیشتری را در روز پنجشنبه علیه روسیه اعمال کنند. منابع مختلف می‌گویند که بسته تحریم‌های در نظر گرفته شده از سوی آمریکا شامل هدف قرار دادن اعضای پارلمان روسیه است.

بایدن همچنین قرار است به لهستان سفر کند. بخش عمده‌ای از ۳.۶ میلیون میلیون پناهجوی اوکراینی به لهستان رفته‌اند.

چهار هفته تهاجم روسیه به اوکراین، یک چهارم از جمعیت ۴۴ میلیونی اوکراین را از خانه‌های‌شان بیرون رانده است. اما روسیه هنوز نتوانسته است یک شهر بزرگ اوکراین را تصرف کند.

گزارش‌ها می‌گویند که روسیه به تاکتیک‌های محاصره و بمباران شهرها روی آورده‌ است که باعث خرابی‌های زیاد و افزایش تعداد کشته‌های غیرنظامی شده است.

عکس‌های ماهواره‌ای جدید شرکت تجاری ماکسار ویرانی عظیمی را در بندر محاصره شده ماریوپول در جنوب اوکراین نشان می‌دهد. این شهر که زمانی ۴۰۰ هزار نفر جمعیت داشت، اکنون در آن ستون‌هایی از دود دیده می‌شود که از ساختمان‌های مسکونی و در میان شعله‌های آتش به هوا می‌رود.

در نشانه ای از انزوای بیشتر مسکو، لهستان اعلام کرد که ۴۵ دیپلمات روس را اخراج می کند. چندین کشور دیگر اروپای شرقی در روزهای اخیر از اقدامات مشابهی خبر داده‌اند، هرچند که ابعاد اقدام لهستان گسترده‌تر است.

کی‌یف امیدوار است که ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه، که نتوانسته است به سرعت اوکراین را تحت کنترل خود درآورد، اکنون مجبور به مذاکره در مورد آتش بس و عقب‌نشینی نیروهایش شود.

سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه، مذاکرات صلح را دشوار توصیف کرد و گفت که طرف اوکراینی «به طور مداوم نظر خود را تغییر می‌دهد و از پیشنهادات خود عقب نشینی می‌کند.»

لهستان پیشنهاد فرستادن نیروهای حافظ صلح ناتو به اوکراین را داده است، اما بایدن از مدت‌ها قبل هرگونه حضور زمینی را رد کرده است. لاوروف می‌گوید که چنین حضوری ممکن است به جنگ با غرب منجر شود.

روسیه اما ظاهرا همچنان امیدوار است که بتواند روی زمین و در میدان نبرد، به ویژه در شرق، از جمله ماریوپول که مسکو از اوکراین خواسته است آن را به جدایی طلبان مورد حمایت روسیه واگذار کند، پیشروی کند.

در همین حال، وزارت دفاع بریتانیا اعلام کرد در کل میدان نبرد در شمال اوکراین اکنون پیش‌روی مشاهده نمی‌شود و به نظر می‌رسد نیروهای مهاجم در تلاش برای سازماندهی مجدد هستند.

مقامات اوکراینی روز چهارشنبه از گلوله‌باران پراکنده شهرهای مختلف توسط روسیه در طول شب خبر دادند که طی آن حملات دست کم دو نفر در میکولائیف کشته و ۴ نفر دیگر در حومه کی‌یف زخمی شدند و به اماکن مختلف از جمله ساختمان‌های مسکونی آسیب رسید.

(رویترز)

XS
SM
MD
LG