لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۳ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۵۱

رییس جمهوری روسیه، اوکراین را به پیوستن به یک بلوک امنیتی دعوت می کند


دمیتری مدودف، رییس جمهوری روسیه می گوید مایل است اوکراین را به عنوان یک عضو بلوک امنیتی جمهوری های شوروی سابق ببیند.

آقای مدودف این موضوع را روز سه شنبه در کیف، در دومین و آخرین روز دیداری رسمی عنوان کرد و گفت از ورود اوکراین به سازمان پیمان امنیت جمعی استقبال خواهد کرد. این سازمان، که در استیلای روسیه قرار دارد، و جمهوری های شوروی سابق از جمله ارمنستان، بلاروس، قزاقستان، قرقیزستان، تاجیکستان و ازبکستان را شامل می شود، مانورهای نظامی مشترکی انجام داده است و طرح هایی را برای تشکیل یک نیروی صلحبان مشترک بررسی می کند.

رییس جمهوری روسیه همچنین با استفاده از سفر به اوکراین، که با هدف بهبود مناسبات بین دو کشور پس از سال ها شکاف صورت گرفته است، به ویکتور یانوکوویچ، رییس جمهوری آن کشور گفت روسیه از کشتی های نیروی دریایی خود که در بندر اوکراینی سواستوپول در دریای سیاه مستقر هستند برای حمله به همسایگانش استفاده نخواهد کرد.

ویکتور یوشچنکو، رییس جمهوری سابق اوکراین، که سعی داشت مناسبات نزدیکتری با غرب برقرار کند، از روسیه دور شد.

روز دوشنبه، رهبر روسیه گفت مسکو و رهبری جدید کیف برای برقراری آنچه او آن را مناسبات سنتی دوستانه و صمیمانه نامید، گام های مهمی برداشته اند.

دو رییس جمهوری روز دوشنبه بیانیه مشترکی درباره امنیت اروپا امضا کردند. آنها همچنین بر امضای توافقنامه ای توسط وزیران امور خارجه دو کشور که مرز دو کشور را مشخص می سازد، و نیز امضای قراردادهای دیگر برای همکاری در آموزش و اکتشافات فضایی نظارت داشتند.

XS
SM
MD
LG