لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۲۳

مردم روسیه در دو تجمع سیاسی شرکت می کنند


تظاهرات مخالفان ولادیمیر پوتین در مسکو، ۴ فوریه ، روی پلاکارد نوشته شده : «روسیه بدون پوتین»
تظاهرات مخالفان ولادیمیر پوتین در مسکو، ۴ فوریه ، روی پلاکارد نوشته شده : «روسیه بدون پوتین»

ده ها هزار نفر از مردم روسیه با وجود سرمای شدید در مسکو در دو تجمع سیاسی شرکت کرده اند. یکی خواستار کناره گیری ولادیمیر پوتین از نخست وزیری است و تجمع دیگر از او پشتیبانی می کند.

جنبش دمکراسی روسیه که تظاهرات ضد دولتی را یک ماه پیش از برگزاری انتخابات ریاست جمهوری ترتیب داده است، آزادی سیاسی بیشتری می خواهد.
پلیس روسیه تخمین می زند حدود ۲۳ هزار معترض مخالف دولت ، با روبان های سفید که نشان جنبششان است روز شنبه در میدان مشرف به کرملین جمع شدند.

اما پلیس می گوید حدود ۹۰ هزار نفر در تجمعی به طرفداری از پوتین در غرب مسکو تجمع می کنند. با این حال برخی شکایت کرده اند که روساس سازمان ها و اداراتی که در آنها کار می کنند به کارمندان خود دستور شرکت در این تجمع را داده اند.

رسانه های مسکو شکایت هایی را از کارمندان دولت، آموزگاران، پرستاران، و کارکنان پست گزارش دادند که حاکی بود به آنها دستور داده شده در تجمع طرفداری از دولت حاضر شوند.
ظاهرا در کوششی برای جلوگیری از حضور دانش آموزان در اعتراض های اوپوزیسیون، مدارس مسکو یک روز آموزش حرفه ای در روز شنبه ترتیب داده اند.

یک روزنامه نگار می گوید شمار شرکت کنندگان در تظاهرات مهم است، زیرا کرملین فقط به فشار خیابانی پاسخ می دهد.
او می گوید در حالی که پوتین وارد گفت و شنود با جنبش دمکراسی نشده است، اما عوامل او میزان مشارکت در تظاهرات اعتراضی و شعارهای معترضان را از نزدیک زیر نظر دارند.

XS
SM
MD
LG