لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۳ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۴:۰۲

انتقاد روسیه از واگذاری کرسی به مخالفان سوربه


وزیرامورخارجه روسیه می گوید تصمیم اتحادیه عرب به واگذاری یک کرسی به اوپوزیسیون سوریه دراجلاس اخیرخود، ماموریت اخضرابراهیمی فرستاده اتحادیه وسازمان ملل متحد را زیر سئوال می برد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، سرگئی لاوروف روزپنجشنبه در مسکو به خبرنگاران گفت پس ازآن که معاذ الخطیب نماینده اوپوزیسیون روزسه شنبه برکرسی خالی سوریه دراجلاس سران کشورهای عرب نشست، سایه ای از تردید برماموریت ابراهیمی می افتد.

دراین میان، به گزارش رویترز، ترکیه روزپنجشنبه گزارش دستگیری و اخراج صدها آواره سوری در پی ناآرامی دریک اردوگاه مرزی را تکذیب کرد.

گزارش به نقل ازشاهدان حاکی است درپی ناآرامی دراردوگاه سلیمانیه که درجریان آن آوارگان سوری بسوی پلیس وافراد ژاندارم سنگ پرتاب کردند، صدها نفربا اتوبوس به مرز برده شدند.

وزارت امورخارجه ترکیه اخراج اجباری سوری ها را تکذیب کرد و گفت حدود 50 یا 60 نفر شبانه به سوریه بازگشتند، برخی از آنها احتمالا درناآرامی دست داشتند اما داوطلبانه ترکیه را ترک کردند.

درگزارش رویترز گفته می شود کمیساریای عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد نگرانی عمیق خود را از گزارش اخراج آوارگان ابراز داشت وگفت موضوع را با مقامات ترکیه درمیان گذاشته است. یک سخنگو گفت چنین اخراج هایی با کنوانسیون های سازمان ملل متحد درمورد رفتا ربا آوارگان مغایرت خواهد داشت.

کمیساریا می گوید ازآغاز قیام درسوریه در دو سال پیش، بیش از یک میلیون و 200 هزارسوری گریخته اند. آنها، 261 هزار و 635 نفر را که به ترکیه رفته اند ودر 17 اردوگاه اسکان داده شده اند شامل می شوند.
XS
SM
MD
LG