لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۶:۴۰

مقابله پليس روسيه با فرقه اسلامگرای فيضل رحمانيست در تاتارستان


پليس روسيه ماه گذشته با حمله به مقر يک فرقۀ اسلام گرای موسوم به «فيضل رحمانيست» در جمهوری خودمختار تاتارستان ۲۰ نفر از کودکان اعضای اين فرقه را که از تحصيل و امکانات پزشکی محروم بودند از اين مجتمع خارج کرد.

شاميل ابراهيموف عضو يک فرقه مخفی و اسلام گرا در شهر غازان پايتخت جمهوری خودمختار تاتارستان روسيه، با حملۀ پليس و مطرح شدن نام اين فرقه در سطح منطقه، در مورد شيوه زندگی اعضای آن توضيحاتی داده است.

ابراهيموف ۲۹ سال دارد و از حدود ده سال پيش همراه بقيه اعضای اين فرقه که خود را فيضل رحمانيست می خوانند زندگی و فعاليت مخفی و زيرزمينی داشته است.

مقر آنها ساختمانی ساده با يک مناره سبز است که در واقع به نظر می رسد نقش اين مناره عرض اندامی برای نشان دادن حضور و تسلط نگرشهای اسلامی در تاتارستان است.

داخل ساختمان که ظاهراً اجازه فيلمبرداری از آن داده نشده شبيه لانه مورچگان متشکل از دالانهای باريک و پر پيچ و خم و اتاقهايی شبيه به سلولهای بدون پنجره است.

ساکنان آن در توجيه بی درزو پنجره بودن اتاقها و راهروهای ساختمان می گويند، خدا در خلوت با آنها صحبت می کند.

پليس روسيه اوايل اين ماه کودکان ساکنان مجتمع را به دليل محروم بودن از تحصيل، امکانات بهداشتی و نداشتن هيچگونه تماسی با جهان خارج از اين مجتمع قلعه مانند بيرون برد.

گفته می شود حدود ۷۰ نفر سالهاست که در اين محل زندگی می کنند. بعضی از آنها در همينجا متولد شده بزرگ شده ازدواج کرده و حالا صاحب فرزندانی هستند.

رهبر فرقه فيضل الرحمان ستاروف، پيرمرد ۸۵ ساله ای است که در سال ۱۹۶۴ ادعای پيامبری کرده و با تأسيس اين فرقه از حکومت مرکزی اعلام اسقلال کرده است. او به اتهام سرپيچی از قوانين دولت با مجازات شش ماه زندان رو به روست.

ابراهيموف، پدر چهار فرزند، از شيوه زندگی در اين مجتمع دفاع می کند.

ابراهيموف می گويد: در اينجا هر خانواده برای خودش يک اتاق مستقل دارد، در هر طبقه يک حمام و توالت، يک دستشويی و يک کپسول گاز هست.

ابراهيموف می افزايد اگر دولت از اين وضع راضی نيست می تواند آپارتمان و فضای بزرگتری به آنها بدهد.

برخی از کودکان اين مجتمع در حال حاضر برای معاينه های پزشکی به بيمارستان انتقال يافته اند و يکی از آنها حامله است.
XS
SM
MD
LG