لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۳۹

مسکو: هواپیماهای روسیه ترک سوریه را آغاز کردند


یک تصویر آرشیوی از هواپیمای سوخو-۳۴ روسیه
یک تصویر آرشیوی از هواپیمای سوخو-۳۴ روسیه

یک روز پس از آنکه کرملین اعلام کرد به دستور ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه این کشور بخشی نیروهایش را از سوریه خارج می کند، مسکو اعلام کرد اولین هواپیماهای روسی، ترک خاک سوریه را آغاز کرده اند.

حملات هوایی روسیه در سوریه نقش مهمی در عقب راندن نیروهای مخالف بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه داشت. وزارت دفاع روسیه روز سه شنبه گفت هواپیماهای نظامی سوخو- ۳۴ اولین هواپیماهای روس هستند که روز سه شنبه شروع به ترک خاک سوریه کردند.

خروج نیروهای روسی همزمان با شروع دور دیگری از مذاکرات صلح سوریه در ژنو آغاز می شود. به دنبال اعلام تصمیم کرملین، رئیس جمهوری روسیه و باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا درباره خروج نیروهای روس، روز دوشنبه گفتگوی تلفنی کردند.

"استقبال" ایران و استرالیا از تصمیم روسیه

در استرالیا، محمد جواد ظریف، و جولی بیشاپ، وزیر امورخارجه استرالیا از تصمیم روسیه استقبال کردند.

آقای ظریف که به کانبرا رفته است، گفت اینکه روسیه تصمیم به خروج بخشی از نیروهای خود از خاک سوریه گرفته، نشانه این است که روس ها دیگر "نیاز فوری" به استفاده از زور در سوریه برای "حفظ آتش بس" نمی بینند، و این به نوبه خود "نشانه مثبتی" است.

واکنش در کنگره آمریکا به تصمیم پوتین

اما در کنگره آمریکا، جان مک کین، سناتور جمهوریخواه و عضو کمیته نیروهای مسلح سنا، در بیانیه محکمی گفت که "تصمیم روسیه برای خروج بخشی از نیروهایش از سوریه، نشان دهنده این است که ولادیمیر پوتین فکر می کند به میزان کافی بمباران کرده و به میزان کافی از نیروهای مخالف رژیم قاتل اسد کشته تا اطمینان یابد رژیم نجات می یابد."

جان مک کین در بیانیه خود دولت باراک اوباما را متهم کرده است که به جای "رو به رو شدن با واقعیات" با اعلام اینکه "راه حل نظامی برای سوریه وجود ندارد به خود تسلی داده است." سناتور مک کین گفته است که برای هرگونه راه حل سیاسی سوریه، "یک بعد روشن نظامی وجود دارد."

ایران در کنار روسیه، از جمله با اقدامات نظامی خود از دولت بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه در جریان جنگ داخلی این کشور حمایت کرده اند.

XS
SM
MD
LG