لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۴۸

لاوروف: وضع سیاسی سوریه باید پیشرفت کند


وزیر خارجه روسیه می گوید کرملین مایل است که سوریه خود را برای برگزاری انتخابات پارلمانی و ریاست جمهوری آماده کند.

به گزارش رویترز، روسیه نیرومندترین متحد خارجی بشار اسد رئیس جمهوری سوریه، پیشتر درباره نیاز به برگزاری انتخابات سخن گفته است، اما اظهارات سرگئی لاوروف مشخص ترین فراخوان کرملین برای احیای سیاسی در سوریه است که چند روز پس از دیدار غیر منتظره اسد از مسکو بیان می شود.

لاوروف در مصاحبه ای با تلویزیون دولتی روسیه که روز شنبه پخش شد گفت: "بازیگران خارجی نمی توانند برای سوری ها تصمیم بگیرند. ما باید آنها را وادار کنیم برنامه ای برای کشور خود ارائه دهند که از منافع تمام گروه های مذهبی، قومی و سیاسی حفاظت کند. آنها باید برای برگزاری انتخابات پارلمانی و ریاست جمهوری آماده شوند.»

رویترز می گوید لاورف در آنچه که حاکی از تغییر موضع روسیه است گفت نیروی هوایی این کشور آماده خواهد بود به شورشیان ارتش آزاد سوریه که مورد حمایت غرب است کمک کند، به شرط این که بداند آنها کجا هستند. روسیه از ۳۰ سپتامبر مواضع پیکار جویان اسلامگرا در سوریه را زیر آتش گرفته است،

لاوروف روز شنبه تلفنی با جان کری وزیر خارجه آمریکا درباره مذاکرات بین دولت سوریه و اپوزیسیون این کشور گفت و گو کرد. وزارت خارجه روسیه در بیانیه ای گفت آنها درباره نیاز به استفاده از قابلیت دیگر کشورهای منطقه برای پیشبرد روند سیاسی تبادل نظر کردند.

رویترز می گوید وزیر خارجه آمریکا درباره امکان همکاری با روسیه برای یافتن یک راه حل سیاسی ابراز خوشبینی کرد و همزمان پذیرفت اختلافات اساسی در مورد آینده بشار اسد باقی است.

مسکو می گوید اسد باید بخشی از روند انتقال سیاسی باشد و مردم سوریه درباره حاکم کشورشان تصمیم خواهند گرفت.

واشنگتن گفته است اسد را فقط در دوره کوتاه انتقال می پذیرد و او باید پس از این دوره از صحنه سیاسی خارج شود.

لاوروف که روز شنبه درباره سوریه با همتایان ایرانی و مصری خود گفت و گو کرد اظهار داشت در جریان دیدار اسد از مسکو به وی گفته شد که وضعیت سیاسی سوریه باید بهبود یابد.

لاوروف گفت موفقیت ارتش سوریه با حمایت هوایی روسیه، دولت اسد را تحکیم خواهد کرد و احتمالا یک معامله سیاسی را بالا خواهد برد.

XS
SM
MD
LG