لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۷:۴۴

ابراز نگرانی رهبر روسیه از کناره گیری فوری اسد


رییس جمهوری روسیه ابراز نگرانی کرده است که اگر قرار شود بشار اسد رییس جمهوری سوریه بی درنگ قدرت را ترک کند، کشمکشی برای در دست گرفتن رهبری براه خواهد افتاد و ممکن است ستیزه گران کنترل کشور را به دست بگیرند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، ولادیمیر پوتین روز جمعه در کنفرانس خبری مشترکی با آنگلا مرکل صدراعظم آلمان در سنت پیترزبورگ گفت "ما نگران آن هستیم که اگر برخی تصمیمات در مورد تغییر دولت در سوریه هم اینک عملی شود، امکان دارد یک خلاء سیاسی بوجود آید."

پوتین پرسید: "چه کسی این خلاء را پرخواهد کرد" و افزود " شاید این سازمان های تروریستی. هیچکس چنین چیزی نمی خواهد. اما چگونه می توان از آن پرهیز کرد؟ هرچه باشد آنها مسلح و تهاجمی هستند."

پوتین از قدرت های خارجی که مخالفان اسد را مسلح می کنند انتقاد کرد. با این حال، از ارسال تسلیحات روسیه برای دولت اسد دفاع کرد و آنرا قانونی دانست.

پوتین کنفرانس بین المللی را که روسیه و آمریکا می خواهند تشکیل شود، تنها پاسخ به بحران سوریه دانست و گفت کنفرانس تمام طرف های مناقشه را مجبور خواهد کرد به ژنو بیایند، پشت میز مذاکره بنشینند، خشونت را متوقف سازند و شکل های قابل قبولی برای ساختار آینده حکومت خود و تامین امنیت برای تمام گروه های قومی و مذهبی پیدا کنند.

در گزارش رویترز گفته می شود روسیه می گوید سعی ندارد اسد را تقویت کند، اما اصرار دارد که خروج او نباید پیش شرطی برای روند صلح باشد.

رییس جمهوری روسیه همچنین در تکرار موضع مسکو گفت سرنوشت اسد و آینده سیاسی سوریه نباید توسط خارجیان تعیین شود.
XS
SM
MD
LG