لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۲۴

دیدگاه| روسیه به خطر یک جنگ وسیع تر در خاورمیانه دست می زند


یادداشتی در وبسایت روزنامه وال استریت جورنال از دنیس راس، عضو ارشد شورای امنیت ملی چند دولت آمریکا و مشاور «انستیتو واشنگتن»

حتی اگر برخورد کنونی جمهوری اسلامی ایران و اسرائیل در سوریه مدیریت شود، دو کشور در مسیر رو در رویی جدی قرار دارند. ایران مصمم است زیرساخت گسترده ای برای خود و دست نشاندهندگان شبه نظامی اش در سوریه بنا کند و جبهه ای تازه علیه اسرائیل بگشاید. اسرائیل به همان میزان مصمم است که ایران سوریه را به یک لبنان و حزب الله دیگر تبدیل نکند.

درک چگونگی آغاز یک جنگ میان اسرائیل و ایران ساده است، اما درک چگونگی پایان آن چنین راحت نیست. دولت ترامپ ممکن است بخواهد از سوریه دور بماند ولی وقتی آمریکا در حاشیه می نشیند خطر جنگ در سراسر منطقه شدت می گیرد.

اکنون بازدارندگی آمریکا ضرورت دارد. ولادمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه، باید بفهمد آمریکا در انتظار این نخواهد نشست که توسعه طلبی ایران در سوریه منجر به جنگی گسترده تر با اسرائیل بشود.

پوتین می تواند برای مهار توسعه طلبی ناشی از حضور ایران و شبه نظامیان شیعه دست به اقدام بزند؛ اگر چنین نکند آمریکا با استفاده از قدرت هوایی خود چنین خواهد کرد.

به نظر می رسد پرزیدنت ترامپ هیچ منافعی در سوریه نمی بیند. او در یک جنگ گسترده تر منطقه ای که آمریکا را به درون خود کشانده و به اقتصاد جهانی لطمه بزند هم منافعی نمی بیند. اکنون زمان رهبری از پشت صحنه نیست.

* برگردان فارسی این گزارش تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG