لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۶ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۰۶

لاوروف:‌مخالفان هرگز نمی توانند ارتش سوریه را شکست دهند


سرگئی لاوروف وزیر خارجه روسیه، بان کی مون دبیرکل سازمان ملل متحد و هیلاری کلینتون وزیر خارجه آمریکا
سرگئی لاوروف وزیر خارجه روسیه، بان کی مون دبیرکل سازمان ملل متحد و هیلاری کلینتون وزیر خارجه آمریکا

با آن که سوریه با طرح آتش بس پیشنهادی کوفی عنان موافقت کرده است اما نیروهای این کشور روز چهارشنبه نیز به سرکوب مخالفان ادامه دادند و بنا به گزارش‌ها در این درگیری‌ها ۱۸ نفر کشته شدند. تنها کمی پیش از این سرگئی لاوروف وزیر خارجه روسیه گفته بود که نیروهای اپوزیسیون «اگر تا دندان هم مسلح شوند» قادر به شکست دادن ارتش اسد نیستند.

گروه نظارت بر وضعیت حقوق بشر سوریه اعلام کرده است که سربازان از بامداد چهارشنبه چندین شهر و روستا را زیر آتش گرفتند. در حملات روز سه شنبه ارتش به انقلابیون سوریه دست کم ۸۰ تن جان باخته اند.

رامی عبدل، مدیر گروه نظارت بر وضعیت حقوق بشر سوریه که در بریتانیا مستقر است به خبرگزاری فرانسه گفت:‌«از مرز ترکیه در شمال شرقی تا درعا در جنوب عملیات نظامی ادامه دارد.» این سازمان مدافع حقوق بشر می گوید ارتش خانه‌ها را در سرتاسر سوریه به آتش می کشد و غارت می کند و این جنایت علیه بشریت است.

حملات نیروهای دولتی علیه مخالفین در حالی ادامه دارد که اسد وعده داده تا دهم آوریل -۲۲ فروردین- طرح شش ماده‌ای صلح که با میانجیگری کوفی عنان، نماینده مشترک اتحادیه عرب و سازمان ملل متحد ارائه شد را به اجرا گذارد.

وزیر خارجه روسیه در اظهارات اخیر خود گفته است:‌«مثل روز روشن است که حتی اگر اپوزیسیون سوریه تا دندان هم مسلح شود توان شکست دادن ارتش کشور را ندارد.» آقای لاوروف این سخنان را طی دیدار از آذربایجان ایراد کرده است. او همچنین گفت حمایت تسلیحاتی از نیروهای مخالف تنها منجر به «ادامه کشتار برای سالهای طولانی و تخریب دوجانبه» می شود.

به گفته آقای لاوروف دو گروه نمایندگان اپوزیسیون قرار است که تا چند روز دیگر به مسکو سفر کنند و روسیه از این فرصت استفاده خواهد کرد تا آنان را متقاعد سازد که قصدش کمک به پایان بحران یک ساله در سوریه است.

کوفی عنان روز دوشنبه به شورای امنیت سازمان ملل متحد گفت که اسد با آغاز فوری خروج سربازان و تجهیزات سنگین نظامی از شهرها موافقت کرده است. اما آمریکا رهبر سوریه را به خاطر عمل نکردن به وعده سرزنش کرد.

ویکتوریا نولاند سخنگوی وزارت خارجه آمریکا به خبرنگاران گفت:‌«ما هیچ شاهدی که نشان دهد اسد به تعهداتش عمل می کند نمی بینیم.»

با افزایش نگرانی‌های بین المللی، پیش نویس شورای امنیت سازمان ملل متحد تهیه شده که از سوریه می خواهد به ضرب الاجل دهم آوریل احترام بگذارد. خبرگزاری فرانسه می نویسد این پیش نویس همچنین مخالفان سوریه را به کاهش اقداماتشان ظرف ۴۸ ساعت پس از عمل دولت به وعده هایش، دعوت می کند و از طرفین می خواهد تا به فرصت دو ساعته روزانه برای رساندن کمک‌های انساندوستانه احترام بگذارند.

XS
SM
MD
LG