لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۵۷

نیمی از مردم روسیه استالین را "رهبر فرزانه" می‌دانند


مرکز لوادا افزایش احساسات مثبت نسبت به نقش استالین در جنگ جهانی دوم را به درگیری‌های کنونی روسیه ارتباط می‌دهد.
مرکز لوادا افزایش احساسات مثبت نسبت به نقش استالین در جنگ جهانی دوم را به درگیری‌های کنونی روسیه ارتباط می‌دهد.

شصت و سه سال پس از مرگ ژوزف استالین رهبر دیکتاتور اتحاد جماهیر شوروی، هنوز بیش از نیمی از روس‌ها بر این باورند که او یک رهبر خرمند و فرزانه بود.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، این نتیجه همه پرسی جدیدی است که توسط یک مرکز نظرسنجی مستقل به نام "لوادا" انجام گرفته است و نتایج آن روز جمعه منتشر شد.

حدود ۵۷ درصد پرسش شوندگان در این نظرسنجی گفته‌اند که آنها کاملا یا بطور کلی استالین را "رهبری فرزانه که اتحاد جماهیر شوروی را نیرومند و موفق ساخت" می‌بینند.

در این نظرسنجی همچنین ۷۱ درصد مردم روسیه موافق هستند که "گذشته از اشتباهات و خطاهایی که به استالین نسبت داده می‌شود، مهمترین موضوع این است که او مردم (روسیه) را در جنگ جهانی دوم به سوی پیروزی هدایت کرد."

این در حالی است که این رقم در سال ۲۰۱۲ میلادی حدود ۱۱ درصد بود؛ مرکز نظرسنجی لوادا این افزایش سطح احساسات مثبت نسبت به نقش استالین در جنگ جهانی دوم را به درگیری‌های کنونی روسیه ارتباط می‌دهد.

در پاسخ به این پرسش که آیا استالین "ظالمی بی رحم" بود که میلیون ها نفر را کشت،۶۲ درصد گفته‌اند موافق هستند، در حالی که ۲۳ درصد مخالف هستند. این ارقام از سال ۲۰۰۸، که به ترتیب ۶۸ و ۱۹ درصد بود، اندکی تغییر کرده است.

در نظرسنجی لوادا که بین ۱۱ و ۱۴ ماه جاری میلادی (۲۱ تا ۲۴ اسفند ۱۳۹۴) در ۴۸ منطقه مختلف در سراسر فدراسیون روسیه انجام گرفت، در مجموع از ۱۶۰۰ نفر سئوال شد

XS
SM
MD
LG