لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۱ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۸:۵۷

اظهارنظر جدید پوتین درباره آمریکا و ترامپ: اسنودن خائن نیست اما کارش اشتباه بود


ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه روز جمعه در اظهارنظرهایی درباره آمریکا و دولت ترامپ اظهاراتی داشت. آقای پوتین روز جمعه دوازدهم خرداد ماه در سخنانی در مجمع بین المللی اقتصاد در سن پترزبورگ روسیه گفت هیچ توافق پنهانی میان روسیه و تیم ترامپ پیش از ورود او به کاخ سفید وجود نداشته است.

بنا به گزارش خبرگزاری رویترز، آقای پوتین روز جمعه ۱۲ خرداد ماه در سخنانی در مجمع بین المللی اقتصاد در سن پترزبورگ روسیه، در پاسخ به یک سؤال میزبان این نشست در رابطه با اینکه آیا میان مسکو و تیم ترامپ توافقی وجود داشته است یا خیر گفت «هیچ چیزی وجود نداشت. همه این ناشی از «احساسات غیرقابل کنترل» است.

ولادیمیر پوتین در مجمع بین المللی اقتصاد، آمریکا را به این متهم کرد که برای سال ها به صورت «ناقص اما سیستماتیک» در امور روسیه دخالت کرده است.

اسنودن خائن نیست، اما

ولادیمیر پوتین همچنین با اشاره به ادوارد اسنودن، پیمانکار پیشین آژانس امنیت ملی آمریکا که هم اکنون در روسیه اقامت دارد، گفت اسنودن در درز اسرار محرمانه آمریکا مرتکب اشتباه شده است اما او یک خائن نیست.

سخنان آقای پوتین در مورد ادوارد اسنودن بخشی از مصاحبه اولیور استون، کارگردان آمریکایی، با پوتین است که بخش هایی از آن پیش از اکران در آمریکا منتشر شده است.

آقای پوتین در بخشی از این مصاحبه حین اشتباه خواندن درز اسراسر محرمانه گفت اسنودن یک خائن نیست چراکه «او به منافع کشورش خیانت نکرده و اطلاعاتی به کشورهای دیگر درز نداده که به وطنش صدمه ای بزند.» آقای پوتین افزود «به نظر من کار او در درز این اسرار اشتباه بوده و او باید زودتر از کارش استعفا می کرد.»

ادوارد اسنودن که از سال ۲۰۱۳ و به دنبال ابطال گذرنامه اش توسط دولت آمریکا در روسیه به سر می‌برد، دو سال پیش گفته بود به دلیل افشای «فعالیت های مغایر قانون اساسی» که پس از افشاگری او متوقف شدند، شایسته عفو بوده و خواستار عفو ریاست جمهوری است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG