لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۹ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۴۲

رایزنی وزیر خارجه روسیه با مقامات عربستان سعودی درباره بحران قطر


سرگئی لاوروف وزیر خارجه روسیه روز یکشنبه ۱۹ شهریور در عربستان سعودی با سلمان بن عبدالعزیز پادشاه و عادل الجبیر، وزیر خارجه آن کشور دیدار کرد.

سفر وزیر خارجه روسیه و هیئت همراه به عربستان سعودی در اصل به منظور فراهم آوردن مقدمات سفر احتمالی سلمان بن عبدالعزیز پادشاه عربستان سعودی به مسکو در ماه آینده انجام شد.

سفر آقای لاوروف در حالی صورت گرفته که هنوز بحران ناشی از تحریم سیاسی قطر توسط چهار کشور عربستان سعودی، مصر، بحرین و امارات متحده عربی حل نشده است.

وزیر خارجه روسیه درباره این موضوع گفت که مهمترین کار، حفظ یگانگی این شورا ست.

آقای لاوروف گفت: «ما از تمام تلاش‌های امیر کویت و آمریکایی‌ها برای حل بحران بین کشورهای عرب خلیج فارس حمایت می‌کنیم. به نظر ما، حفظ اتحاد شورای همکاری خلیج فارس، که خود ابزار موثری ست برای حل بحران‌های منطقه، مهم است. در کل معتقدیم که مذاکرات و همکاری مسکو و ریاض برای برقراری و ارتقاء ثبات در خاورمیانه لازم است.»

تقریباً سه هفته پس از شروع بحران قطر، کشورهای تحریم کننده دوحه طی اجلاسی در قاهره پیشنهادهای سیزده گانه ابتدایی را لغو شده اعلام کردند. اما حال، وزیر خارجه عربستان به نوع دیگری بر آن تاکید می‌کند.

عادل الجبیر، وزیر خارجه عربستان سعودی در دیدار با وزیر خارجه روسیه گفت: «قطر می‌داند که چه چیزی از آن کشور درخواست شده، و ما به روشن تر شدن موضع دوحه و اثبات جدی بودنش در حل این بحران نیاز داریم؛ کاری که باید در نهایت به اجرایی شدن اصولی منجر شود که همه اعضاء از آن حمایت می‌کنند. به عبارت دیگر، قطر باید حمایت مالی از تروریسم را متوقف کرده و از گسترش نفرت و افراط گرایی، و موارد دیگری که در ۱۳ پیشنهاد اولیه ذکر شده است، خودداری کند.

عبدالرحمان المرشد، تحلیلگر سیاسی در عربستان سعودی می‌گوید، این یک بحران خانوادگی بین اعراب است و بین‌المللی کردن به حل آن کمک نمی‌کند.

او گفت: «این یک بحران درون منطقه‌ای، و یک دعوای بین کشورهای عرب حاشیه خلیج فارس است. اما قطر همواره خواسته تا آن را به صورت یک بحران بین‌المللی درآورد، و به همین منظور وزیر خارجه آن کشور از اتحادیه اروپا، ایران و ترکیه دیدن کرده است. این درست نیست.»

روز شنبه و تنها چند ساعت پس از گفتگوی امیر قطر با ولیعهد عربستان سعودی، ریاض به ناگهان اعلام کرد که تمام گفتگوها و میانجیگری‌ها برای حل بحران قطر را به حال تعلیق درآورده است.

آقای لاوروف وعادل الجبیر ضمن تبادل نظر در مورد اوضاع منطقه، در مورد بحران قطر و راه حل و فصل آن نیز گفتگو کردند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG