لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۰۴

در پی تحریم‌های آمریکا: روبل روسیه بیشترین کاهش ارزش در سه سال را تجربه کرد


عکس از آرشیو
عکس از آرشیو

همزمان با واکنش سرمایه گذاران به تحریم‌های ایالات متحده علیه برخی از نخبگان تجاری و حلقه نزدیک به کرملین، پول ملی روسیه با بیشترین کاهش ارزش خود در یک روز از سه سال گذشته به این طرف روبرو شد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، روبل روسیه اوایل دوشنبه بیش از ۴ درصد از ارزش خود را از دست داد، اما ساعاتی بعد کاهش آن ۳.۶۷ درصد اعلام شد؛ که بیشترین میزان کاهش از ژانویه ۲۰۱۵ به این طرف است.

بر اساس این گزارش، در ساعت ۱۵ و ۱۲ دقیقه به وقت گرینویچ هر دلار آمریکا در بازار روسیه با ۶۰.۳۱ روبل معامله شد. به نوشته رویترز تبعات تحریم‌های آمریکا می‌تواند بهبود شکننده اقتصادی روسیه را تهدید کند.

به دنبال تحریم‌های آمریکا و اتحادیه اروپا علیه مسکو در سال ۲۰۱۴ به دلیل دخالت در بحران اوکراین و الحاق شبه جزیره کریمه به خاک خود، اقتصاد روسیه به مشکل افتاد و اخیرا بهبودی شکننده‌ای در آن مشاهده شد.

تحریم‌های جدید علیه ایالات متحده بر مسکو، که روز جمعه در پاسخ به دخالت روسیه در انتخابات ۲۰۱۶ آمریکا اعلام شد، برخی از مقام‌ها و تجار نزدیک به ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه را هدف می‌گیرند.

ارزش سهام اسبربانک و وی‌تی‌بی – دو بانک بزرگ روسیه – روز دوشنبه به ترتیب ۱۷.۳ و ۹.۱ درصد کاهش یافت. ارزش سهام بانک دولتی اسبر بطور سنتی به عنوان معیاری برای سنجش سلامت اقتصاد روسیه در نظر گرفته می‌شود.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG