لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۱۵

دیدگاه: چگونه بی‌خردی پوتین می‌تواند خاور میانه را به جنگ بکشاند


یادداشتی در وبسایت روزنامه پولیتیکو از جاناتان شنزر، تحلیلگر پیشین تروریسم مالی در وزارت دارایی آمریکا و نایب رئیس «بنیاد دفاع از دموکراسی ها» در واشنگتن

دونالد ترامپ باید از شکایت از سوریه دست برداشته و از اشتباهات ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه، استفاده کند.

پوتین به شکلی غیر منتظره در سپتامبر ۲۰۱۵ روسیه را با ادعای ماموریت ضد تروریسم و نبرد با داعش وارد جنگ داخلی سوریه کرد، اما پس از دو و سال نیم اینک می کوشد مانع گسترش شنیع ترین جنگ خاورمیانه در قرن بیست و یکم میان ایران و اسرائیل شود.

این وضع از همان زمانی که پوتین شراکت با ایران و دست نشانده مهلک اش حزب الله را شروع کرد کاملا قابل پیش بینی بود. آن ها با همدیگر اطلاعات رد و بدل می کردند، با هم گشت زنی می کردند و به اتفاق علیه جهادیون سنی و دیگر شورشیان مخالف رژیم بشار اسد می جنگیدند.

انگیزه های ایران از این همکاری غریب بسیار روشن بود: رژیم ایران به سوریه به عنوان منطقه ای حیاتی برای زدن پلی زمینی از مرزهایش به مدیترانه نگاه می کرد. از منظر ایران، سوریه کلیدی به استیلای منطقه ای و راه لجستیک تسلیحاتی به حزب الله در لبنان بود.

پوتین یقینا تلاش خواهد کرد میان ایران و اسرائیل میانجیگری کند، ولی رهبر روسیه ممکن است سرانجام به این نتیجه برسد که اقدامات ایران در سوریه در جهت منافع کشورش نیست.

این اهرم فشاری است که ترامپ مدت ها به دنبالش بوده است. مهم تر از آن، نهایتا این پنجره فرصتی برای شکل دادن به یک سیاست در مورد سوریه است که روسیه و ایران، عوامل اصلی سلاحی جمعی سوریه در هفتمین سال جنگ، را به حاشیه براند.

* برگردان فارسی این گزارش تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG