لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۹ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۳۹

اعتراض به «افزایش سن بازنشستگی» دوباره معترضان به پوتین را در مسکو به خیابان آورد


حدود ده هزار نفر به دعوت حزب کمونیست و چند حزب چپ دیگر به خیابان آمدند.
حدود ده هزار نفر به دعوت حزب کمونیست و چند حزب چپ دیگر به خیابان آمدند.

هزاران نفر از مردم در شهرهای مختلف روسیه بابت بالا بردن سن بازنشستگی که به گفته دولت برای مقابله با کاهش بودجه حقوق بازنشستگی است، راهپیمایی اعتراضی انجام دادند.

دولت روسیه اعلام کرد که بنا دارد سن بازنشستگی مردان را از ۶۰ به ۶۵سال و زنان را از ۵۵ به ۶۳ سال افزایش دهد.

بر اساس آمار سازمان جهانی بهداشتف امید به زندگی در مردان روس، ۶۶ و زنان ۷۷ سال است. برخی رسانه های نزدیک به معترضان می گویند با این آمار، با اجرای برنامه دولت روسیه، شهروندان این کشور باید تا دم مرگ کار کنند.

در حالیکه معترضین از اینگونه برنامه های ولادیمیر پوتین خسته شده اند، اما دیگر شهروندان این کشور بر این باورند که اجرای چنین طرح هایی کشور را نیرومندتر می کند.

تظاهرات اخیر به دعوت حزب کمونیست، اتحادیه های کارگری و دیگر گروههای چپ این کشور برگزار شد که ده هزار نفر در آن شرکت کردند.

آلکسی ناوالنی یکی از رهبران مخالف دولت در جمع معترضان گفت: آنچه در کشورمان روی می دهد، آنچه که پوتین می خواهد اجرا کند، درست نیست ... این نه دزدی فرضی است و نه فساد. بلکه محروم کردن آشکار برخی از این افراد از صدها هزار یا حدود یک میلیون روبل است.

بسیاری از شهروندان روسیه که از افول قدرت کشورشان که منجر به فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی در اوایل دهه نود قرن پیش شد، از برنامه های ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری این کشور که بنا دارد توان روسیه در عرصه جهانی را بازسازی کند، به شدت حمایت می کنند.

آقای پوتین در سخنرانی خود در شهر ساحلی سن پترزبرگ به این مساله اشاره کرد.

وی گفت: ناوگان دریایی ما توان نظامی ما را افزایش داده است. آنها نقش پررنگی در مقابله ما با تروریسم بین المللی و همچنین توازن قدرت راهبردی روسیه ایفا میکنند.

شهروندان بسیاری از شهرهای دیگر روسیه برای حمایت از پوتین به این شهر آمدند.

با این حال، برخی از افراد اپوزیسیون می گویند مخالفت با اقدامات پوتین در حال افزایش است.


آقای ناوالنی، به علت محکومیت قضایی نتوانست در انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۱۸ روسیه نامزد شود. او این ممنوعیت را سیاسی عنوان کرد. ناظران مستقل بر این باورند که در انتخابات اخیر ریاست جمهوری رای دهندگان روس گزینه های مناسبی برای انتخاب نداشتد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG