لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۳۱ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۰۸

تظاهرات در اعتراض به نمايش يک فيلم مستند در روسيه


تظاهرات در اعتراض به نمايش يک فيلم مستند در روسيه
تظاهرات در اعتراض به نمايش يک فيلم مستند در روسيه

گزارشهای رسيده از روسيه حاکيست، روز يکشنبه دهها نفر در جريان تظاهرات در مقابل ساختمان مرکزی چند شبکه تلويزيونی بزرگ روسيه، دستگير شدند. اين تظاهرات در اعتراض به فيلمی مستند ساخت شبکه تلويزيونی «اِن تی وی» روسيه انجام شد.

گزارشهای روز يکشنبه از مسکو، پايتخت روسيه حاکيست، بيش از يک هزار نفر از مردم اين کشور در اعتراض به پخش مستندی از شبکه تلويزيونی «اِن تی وی» در مقابل ساختمان مرکزی چندين شبکه تلويزيونی عمده روسيه، دست به تظاهرات زدند.

در اين فيلم مستند تحت عنوان آناتومی صلح، اپوزيسيون روسيه متهم شده است که در پی انتخابات پارلمانی ماه دسامبر گذشته، با پرداخت پول به مردم از آنها می خواهد در راهپيماييها و اعتراضات خيابانی، شرکت کنند. بر اساس اين فيلم، اپوزيسيون، از سوی دولت آمريکا اجير شده است تا اين اعتراضات را زنده نگه دارد.

اين فيلم از سوی معترضان، تقلبی ناميده شده و آنها شعار می دادند «اِن تی وی» شرمت باد، يا روسيه پوتين نمی خواهد.

شايعات مربوط به تقلب و دستکاری گسترده در روند برگزاری انتخابات پارلمانی ماه دسامبر، چندين هزار نفر از مردم روسيه را بر آن داشت با برپايی تظاهرات، صحنه هايی را خلق کنند که در دو دهه اخير تاريخ سياسی روسيه، سابقه نداشته است.

روز يکشنبه دهها نفر از معترضان، از جمله سرگئی اودالتسوف، از رهبران بنام اپوزيسيون روسيه، به بازداشت مأموران انتظامی در آمدند. اودالتسوف پيش از اين نيز در همين ماه، در جريان اعتراضات پس از پيروزی ولاديمير پوتين در انتخابات رياست جمهوری، دستگير شده بود. وی روز يکشنبه به مجرد رسيدن به تظاهرات از سوی پليس دستگير شد.

گفته می شود دميتری گودکوف، نماينده پارلمان و عضو حزب روسيه عادل، نيز برای حمايت از معترضان که به گفته وی به حق نسبت به پخش اين فيلم خشمگين شده اند، در تظاهرات روز يکشنبه شرکت داشت.

ولاديمير پوتين، از زمان به قدرت رسيدن در سال ۲۰۰۰، از طريق شرکت دولتی نفت گازپروم، شبکه تلويزيونی خصوصی «اِن تی وی» را به کنترل دولت درآورد.

XS
SM
MD
LG