لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۶ مهر ۱۴۰۲ ایران ۱۲:۴۴

تبلیغات روسیه، تغییر واقعیت در شرق اروپا


تحلیلگران می گویند روسیه با استفاده از ابزار تبلیغاتی سعی دارد واقعیت دیگری برای اقلیت های روس در شرق اروپا به وجود آورد که دموکراسی را بی اعتبار کند و ممکن است به خشونت دامن برند.

به گزارش نشریه "واشنگتن فری بیکن" این موضوع را تحلیلگران روز سه شنبه در جلسه ای در یک کمیته کنگره آمریکا مطرح کردند. لئون آرون، مدیر مطالعات روسیه در اندیشکده آمریکن اینترپرایز گفت: "مسکو هر سال صدها میلیون دلار خرج تبلیغات می کند تا نشان دهد انعطاف پذیر است و ماهرانه می تواند خود را با جغرافیای مخاطبانش تطبیق دهد."

برنامه های رسانه ای کرملین "آر تی" و "اسپوتنیک"، شبکه های خبری دولتی برای اروپای غربی و آمریکا و نیز انواع سکوهای رسانه ای را با هدف نفوذ بر مردم روسیه و اقلیت های روس تبار در کشورهای شوروی سابق، شامل می شود.

آرون گفت آرتی و اسپوتنیک به جای ترغیب آمریکاییان و اروپاییان به قبول نقطه نظرهای دولت روسیه در مورد رویدادها، سعی دارند "از ارزش پندارهای شفافیت و پاسخگویی دموکراتیک بکاهند، اعتماد به گزارشگری بی طرفانه را ضعیف کنند، و خبرها را با واقعیت های نیمه کاره و ناقص بیامیزند." آنها این کار را با بهره گیری از اصول رسانه های غربی، مانند پرهیز از قضاوت در مورد گزارش ها، به قصد پراکندن اطلاعات نادرست انجام می دهند و از اعتماد به رسانه ها می کاهند.

آرون به کمیته فرعی مناسبات خارجی سنا در امور اروپا و همکاری امنیتی منطقه ای گفت کوشش های تبلیغاتی کرملین در کشورهای اتحاد شوروی سابق در شرق اروپا – محل سکونت میلیون ها اقلیت روس زبان -موفق تر بوده است. تلویزیون روسیه را میلیون ها نفر، بویژه روسی زبان ها تماشا می کنند.

وی افزود کرملین از طریق "تسلیحاتی ساختن اطلاعات، از خبرها و تحلیل ها بعنوان ابزاری برای تحریک احساسات منفی، که بالقوه به نفرت، آشوب و، سرانجام، توجیه خشونت منجر می شود" استفاده می کند.

واشنگتن فری بیکن می گوید مقامات آمریکایی روسیه را به حمایت از جدایی خواهان در شرق اوکراین ، در مناقشه ای که از آوریل گذشته بیش از ۸ هزار کشته برجا گذاشته است، متهم کرده اند. با توجه به نفوذ دور دست تبلیغات روسیه در کشورهای بالتیک مانند استونی و لتونی، مقامات اینک بیم دارند مسکو حوادث خشونت باری را در این کشورها موجب شود و از آنها بعنوان بهانه ای برای مداخله استفاده کند.

آرون به نقل از یک تحلیلگر در استونی گفت روسیه "واقعیت جداگانه ای" برای روسی زبان ها در کشور بوجود آورده است که می تواند دموکراسی کشور را به چالش بگیرد."

ژوئیه گذشته، کانال یک، یکی از مشهور ترین شبکه های تلویزیونی روسیه، با زنی از شرق اوکراین مصاحبه کرد که سربازان اوکراین را متهم می کرد پسر یک نیروی طرفدار روسیه را شکنجه دادند و همسرش را با بستن به تانک و کشیدن در خیابان ها کشتند. زن گفت چند غیر نظامی در اسلاویانسک شاهد بودند.

با این حال، ساکنان بعدا به خبرنگاران دیگر وبسایت های خبری گفتند آنها هیچ ضرب و جرح و اعدامی ندیدند و نیروهای اوکراین مودبانه و حرفه ای رفتار کردند.

ماه پیش، رسانه های روسیه و سایت های مرتبط با روسیه، به استناد اسناد دولت اوکراین، گزارش دادند سربازان اوکراین و نیروهای ناسیونالیست برای کمک به شورشیان مخالف بشار اسد به سوریه فرستاده خواهند شد. مسکو در هفته های اخیر با حملات هوایی علیه گروه های شورشی، در صدد تقویت رژیم اسد برآمده است.

با این حال، به گزارش وب سایتی که یک مدرسه روزنامه نگاری در کیف، اوکراین راه انداخته است، اسنادی که رسانه های روسیه به آنها اشاره می کنند شامل نادرستی هایی است و به نظر می رسد جعل شده است.

پیتر پومرانتسف، پژوهشگر ارشد در موسسه لگاتوم که در باره تبلیغات روسیه تحقیق می کند، گفت برای مثال، شهروندان در کشورهای بالتیک به تمام منابع خبری، روسی یا غربی، بد بین شده اند. اما به نظر می رسد ارزش سرگرم کننده و احساس گرائی گزارش هایی را که از کرملین می رسد ترجیح می دهند.

پومرانتسف گفت "در فضایی که در آن بینندگان به کسی اعتماد ندارند، آنها هنوز مجذوب کانال های تلویزیونی روسیه هستند که، به گفته یک گروه پژوهشی در لتونی، از نظر احساسی جالب هستند، زیرا برخی خبرهایی که می بینید به اندازه یک فیلم سینمایی هیجان انگیز است. به آن اعتماد ندارید، اما با خوشحالی تماشا می کنید."

پومرانتسف و آرون هردو از دولت آمریکا و گروه های جامعه مدنی خواستند بیشتر از منابع خبری مانند رادیو اروپای آزاد-رادیو آزادی حمایت کنند تا بتوانند با تبلیغات روسیه مقابله کنند. آنها یادآور شدند کوشش های ضد تبلیغاتی تعهد دراز مدتی را ایجاب خواهد کرد.

آرون گفت "از بهره برداری ماهرانه از طرح های رسانه ای غرب تا دروغ های آشکار و جعلیات، هدف یکی است: سست کردن اعتماد مردم به روند های سیاسی و سیاست های دموکراتیک، و رسانه های آزاد و منصف. این کوشش که برای ادامه رژیم فعلی روسیه حیاتی است، برای مدت های طولانی با ما خواهد بود."

XS
SM
MD
LG