لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۹:۲۷

روسیه در مورد استقرار موشک های آمریکا در لهستان توضیح می خواهد


سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه، از آمریکا و لهستان خواسته است در مورد طرح استقرار موشک های آمریکا در لهستان، در نزدیکی مرز روسیه، جزییات بیشتری ارائه دهند.

لهستان روز چهارشنبه استقرار نخستین آتشبار موشکی زمین به هوای آمریکا را در یک پایگاه نظامی، در حدود ۶۰ کیلومتری خطه کالینگراد در روسیه، فاش ساخت.

لاوروف روز پنحشنبه گفت روسیه می خواهد درباره نیاز به ایجاد تاسیسات نظامی در نزدیکی مرز خود پاسخ هایی دریافت کند.

لهستان استقرار آتشبار را به عنوان تقویت عمده امنیتی ملی کشور ستود. وزیر دفاع گفت سیستم موشکی زمین پایه، که با هدف بستن راه موشک های زمین به زمین طرح شده، به گسترش همکاری های استراتژیک با آمریکا کمک خواهد کرد.

اما روسیه می گوید این اقدام به اعتماد منطقه ای آسیب می رساند و به مناسبات دو جانبه کمک نمی کند. وزارت امور خارجه روسیه گفت منطق توافق آمریکا و لهستان را «درک نمی کند.»

نزدیک به ۱۰۰ پرسنل نظامی آمریکا برای آموختن استفاده از سیستم موشکی به سرباران لهستانی به آن کشور رفته اند. مقامات آمریکایی گفته اند هیچ برنامه فوری برای مجهز ساختن آتشبار به موشک های واقعی تهیه نشده است. سفیر آمریکا در لهستان می گوید عملیات آینده شامل موشک های واقعی خواهد بود.

آمریکا می گوید سیستم دفاع موشکی از اروپا در برابر حمله احتمالی ایران حفاظت خواهد کرد و به هیچ وجه تهدیدی برای روسیه نیست.

XS
SM
MD
LG