لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۰۵

«الکسی ناوالنی» منتقد سرشناس پوتین از زندان آزاد شد


«الکسی ناوالنی» رهبر اپوزیسیون روسیه و از مخالفان ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری این کشور، در پایان یک حبس ۵۰ روزه، از بازداشتگاهی در مسکو آزاد شد.

آقای ناوالنی روز یکشنبه ۲۲ مهر پس از آزادی به هواداران خود و روزنامه نگارانی که در خارج از بازداشتگاه تجمع کرده بودند، گفت که بازداشت ها نمی‌تواند او را از فعالیت باز دارد.

آقای ناوالنی حدود ۲۰ روز پیش، پس از گذراندن محکومیت ۳۰ روزه زندان، آزاد شد اما دوباره از سوی ماموران دولت بازداشت شد. در آن هنگام نزدیکان آقای ناوالنی اعلام کردند که وی به اتهام نقض قانون اعتراض، به ۲۰ روز زندان محکوم شده و به زندان بازگردانده شد.

ناوالنی پیشتر به اتهام برنامه ریزی غیرقانونی برای تظاهرات ضددولتی در ماه ژانویه به ۳۰ روز زندان محکوم شده بود. او و طرفدارانش اتهام‌ها را سیاسی قلمداد کردند.

این رهبر سیاسی ۴۲ ساله حقوقدان و سیاستمدار، از مخالفان و منتقدان سرشناس ولادیمیر پوتین بوده است.

طی ماههای گذشته، ناوالنی خواستار تظاهرات و اعتراض های سرتاسری در روسیه در مخالفت با تغییر قانون بازنشستگی شد. افزایش سن بازنشستگی که از سوی دولت پوتین پیشنهاد شده، با مخالفت‌های گسترده مردم این کشور رو به رو شده و از میزان محبوبیت رئیس جمهوری در میان اقشار جامعه کاسته است.

همچنین ماه گذشته میلادی هنگامی که ناوالنی موارد فساد گسترده در میان گارد ملی روسیه را منتشر کرد، ویکتور زولوتف رئیس گارد ملی تهدید کرد که از ناوالنی یک «استیک آبدار» درست خواهد کرد.

الکسی ناوالنی حزب حاکم به رهبری پوتین را حزب «کلاهبرداران و دزدانی» توصیف کرد که «خون مردم روسیه را می مکند».

این فعال سیاسی تهدید کرد که سرانجام «دولت فئودالی» پوتین را برخواهد انداخت.

دولت پوتین هر نوع اتهام فساد را رد می کند.

ناوالنی در سال ۲۰۱۸ نامزد مقام ریاست جمهوری روسیه شد اما مقام‌های دولتی با استناد به حکم محکومیت پیشین او مانع از شرکت ناوالنی در انتخابات شدند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG