لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۰:۰۰

آمادگی کره شمالی برای ازسرگیری مذاکرات اتمی


دیدار کیم یونگ ایل رهبر کره شمالی و دمیتری مدودف رییس جمهوری روسیه ۲۴ اوت ۲۰۱۱
دیدار کیم یونگ ایل رهبر کره شمالی و دمیتری مدودف رییس جمهوری روسیه ۲۴ اوت ۲۰۱۱

سخنگوی دمیتری مدودف رییس جمهوری روسیه می گوید کیم یونگ ایل رهبر کره شمالی آماده است برنامه تسلیحات اتمی کشور را، در صورت تجدید مذاکرات بین المللی موقتا متوقف کند.

به گفته سخنگوی روسیه، کیم در جریان جلسه ای بین دو رهبر در یک پایگاه نظامی در سیبری این پیشنهاد را عنوان کرد. وی همچنین گفته است آماده است «بدون هیچ شرطی» به مذاکرات شش جانبه بازگردد.

کره جنوبی و آمریکا از پیونگ یانگ خواسته اند پیش از آن که مذاکرات از سرگرفته شود، برنامه اتمی خود را متوقف کند.

کره شمالی که در برابر رها کردن تلاش های اتمی امتیازهای اقتصادی می خواهد، مذاکرات خلع سلاح را در سال ۲۰۰۹ در پی آزمایش یک موشک دوربرد رها کرد. آن اقدام، برقراری دور جدیدی از تحریم های بین المللی را موجب شد و پیونگ یانگ به یک آزمایش اتمی دست زد.

رسانه های روسیه عکس های مدودف و کیم یونگ ایل را در حال دست دادن در پایگاه در شهر «اولان اوده» در کرانه دریاچه بایکال نشان دادند.

انتظار می رفت آنان همچنین درباره پیشنهاد کشیدن یک خط لوله گاز از روسیه به کره جنوبی، از طریق کره شمالی، بحث کنند. اجرای این پروژه به کره جنوبی امکان صرفه جویی در دریافت محموله های گاز طبیعی از روسیه می دهد، که قرار است در اواخر دهه جاری آغاز شود. کره شمالی نیز قادر خواهد شد با دریافت نزدیک به ۱۰۰ میلیون دلار در سال بابت عوارض عبور خط لوله، کمبود ارز خارجی خود را کاهش دهد.

XS
SM
MD
LG