لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۳ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۷:۳۸

روسیه: ناتو به ذهنیت دوره جنگ سرد باز می گردد


مسکو ناتو را متهم کرده است که با تعلیق همکاری با روسیه بر سر تصرف شبه جزیره کریمه، به لفاظی ها و تاکیتک های جنگ سرد باز می گردد.

آلکساندر لوکاشویچ سخنگوی وزارت امور خارجه روسیه روز چهارشنبه در بیانیه ای گفت زبان ناتو دراین مقوله به «پیکار لفظی دوره جنگ سرد» شباهت دارد.

وزیران امور خارجه ناتو روز سه شنبه در جریان جلسه ای که برای بررسی وضعیت اوکراین در بروکسل تشکیل شده بود، اعلام کردند رسما به تمام همکاری های کشوری و لشکری با روسیه پایان خواهند داد. آنها گفتند انضمام شبه جزیره کریمه را به رسمیت نمی شناسند و مسکو را به رعایت قوانین بین المللی فراخواندند.

فرمانده نظامی ارشد ناتو روز چهارشنبه به رویترز و وال استریت جورنال گفت روسیه نیروهای عمده ای برای ورود به اوکراین و تصرف بخش هایی از کشور در ۳ تا ۵ روز در مرز مستقر کرده است.

او گفت نمی تواند بیانیه های اخیر روسیه را که نیروهایش را از مرز عقب می کشد تایید کند.

در این میان روسیه بانک آمریکایی جی پی مورگان را متهم کرده است که به طورغیر قانونی از انتقال پول نقد از سفارت آن در قزاقستان به یک شرکت روسی جلوگیری می کند.

وزارت امور خارجه روسیه در بیانیه ای اقدام بانک را «غیر قابل قبول و غیر قانونی» می نامد و هشدار می دهد که برای سفارت آمریکا در مسکو پیامدهایی خواهد داشت.
XS
SM
MD
LG