لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۴۲

قانون تازه «عوامل خارجی» در روسیه سرکوب بیش از پیش آزادی بیان محسوب می‌شود


بخش انگلیسی صدای آمریکا - ولادمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه، لایحه ای را امضاء کرده که قانون موجود درباره رسانه‌هایی که «عوامل خارجی» محسوب می شوند را تغییر می دهد. منتقدان می‌گویند از این قانون برای بستن دهان مخالفان، محدود کردن تنوع اخبار، و دلسرد کردن تبادل نظر استفاده می شود.

در قانون جدید به مقام های مسئول اختیار داده می‌شود که گزارشگران فعال در سازمان‌هایی که در لیست «عوامل خارجی» قرار دارند را «عامل خارجی» تلقی کنند. به عبارت دیگر،‌ اکنون مقامات روسیه می‌توانند خود گزارشگران را صرفا به خاطر کار کردن برای یک سازمان خارجی، «عوامل خارجی» به شمار بیاورند.

این برچسب به افرادی زده خواهد شد که با رسانه های خارجی همکاری می‌کنند یا از حمایت مالی یا دیگر حمایت‌های آنها برخوردار هستند.

در صورتی که گزارش رسانه خارجی ناقض مقررات روسیه باشد «معیارهای تازه به دولت روسیه اجازه می‌دهد وبسایت های متعلق به عوامل خارجی یا نهادهای قانونی را مسدود کند».

روسیه نسخه اصلی قانون «عامل خارجی» را در سال ۲۰۱۲، به دنبال موج اعتراضات ضددولتی پس از قدرت گرفتن پوتین، تصویب کرد. پوتین نفوذ و پول کشورهای غربی را مقصر در تظاهرات معرفی کرد. قانون جاری تمام سازمان‌های مردم نهاد که کمک‌های خارجی دریافت می‌کنند را ملزم کرده است که نام خود را ثبت کنند.

جیمی فلای، رئیس «رادیو اروپای آزاد/رادیو آزادی»، در تاریخ ۲۱ نوامبر گفت این قانون تجاوز به زندگی و امنیت گزارشگران، و «یادآور تاریک ترین دوران در گذشته روسیه است.»

مقام های روسیه می گویند این قانون پاسخی متقابل به اقدام مقام های آمریکا است که «آر تی»، شبکه دولتی روسیه، را ملزم کردند دفتر خود در آمریکا را بر مبنای قانون عوامل خارجی در ایالات متحده، ثبت کند.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG