لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۱:۰۱

روسیه می گوید سرباز به قرقیزستان نمی فرستد


روسیه می گوید سرباز به قرقیزستان نمی فرستد
روسیه می گوید سرباز به قرقیزستان نمی فرستد

رییس جمهوری موقت قرقیزستان می گوید از روسیه درخواست کرده است برای فرونشاندن شورش هایی که دست کم ۷۰ تن را کشته و صدها نفر را مجروح کرده است، سربازانی بفرستد.

رزا اوتونبایوا روز شنبه گفت بدون کمک خارجی، مقامات محلی قادر نخواهند بود به خشونت در «اوش»، دومین شهر بزرگ قرقیزستان، پایان دهند.

اوتونبایوا در باره وضع در کشور خود با ولادیمیر پوتین نخست وزیر روسیه گفت و گو گرد.

دقایقی بعد، مقامات در مسکو اعلام کردند در نظر نیست بی درنگ سربازانی به قرقیزستان اعزام شوند، اما روسیه کمک های انساندوستانه خواهد فرستاد.

دولت موقت قرقیزستان به نیروهای امنیتی اجازه داده است در مناطقی که در آنها وضعیت فوق العاده اعلام شده است در صورت لزوم از زور استفاده کنند.

دسته های مسلح به محله های ازبک نشین در اوش حمله کرده اند، خانه ها را به آتش کشیدند و موجب شدند هزاران نفر از ساکنان شهر به طرف مرز ازبکستان فرار کنند.

وزارت امور خارجه ازبکستان در بیانیه ای نگرانی جدی خود را از خشونت ابراز داشت و گفت هدف این است که به تنش های قومی دامن زده شود.

خبرگزار اینترفکس گزارش می دهد دیمیتری مدودف رییس جمهوری روسیه روز شنبه در یک تماس تلفنی در باره وضع قرقیزستان با همتای ازبک خود گفت و گو کرد.

مقامات می گویند مغازه ها غارت شده اند، موجودی مواد غذایی تمام می شود و بیمارستان ها برای درمان شمار انبوه مجروحین با مشکل روبرو هستند.

در آنچه شدیدترین خشونت در کشور از زمان برکناری قربان بیک باقی یف رییس جمهوری توصیف می شود، بیش از ۱۰۰۰ نفر در زدوخورد بین قرقیزها و ازبک ها در اوش مجروح شده اند.

بامداد شنبه، دولت موقت قرقیزستان از افسران بازنشسته پلیس و ارتش خواست برای فرونشاندن زدوخوردهای قومی و جلوگیری از تبدیل شدن آنها به جنگ داخلی به اوش بروند.

اتونبایوا عناصر خارجی را مسئول وضع فعلی دانسته است. او گروه های نامشخص را متهم کرد سعی دارند همه پرسی برای تغییری در قانون اساسی را بمنظور کاهش قدرت رییس جمهوری، که قرار است اواخر ژوئن برگزار شود، مختل کنند.

روسیه و چین خواهان پایان سریع ناآرامی در قرقیزستان شده اند. ادامه ناآرامی نگرانی را در باره ثبات کشوری که امریکا و روسیه هردو پایگاه هایی در آن دارند، بوجود آورده است.

XS
SM
MD
LG