لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۳ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۵۸

روسیه می گوید هرگز کنترل جزایر را به ژاپن واگذار نمی کند


نائوتو کان، نخست وزیر ژاپن در یک تجمع در توکیو از روسیه خواست کنترل جزایر تسخیر شده را به ژاپن بازگرداند - ۷ فوریه ۲۰۱۱
نائوتو کان، نخست وزیر ژاپن در یک تجمع در توکیو از روسیه خواست کنترل جزایر تسخیر شده را به ژاپن بازگرداند - ۷ فوریه ۲۰۱۱

روسیه می گوید هرگز کنترل چهار جزیره مورد مناقشه در اقیانوس آرام که در پایان جنگ جهانی دوم توسط نیروهای شوروی تسخیر شد، به ژاپن واگذار نمی کند. کاخ کرملین روز دوشنبه با صدوربیانیه ای این مطلب را اعلام کرد.

بیانیه کرملین که از سوی سرگی پیرخودکو، دستیار رییس جمهوری روسیه منتشر شده است، بار دیگر موضع دیرینه روسیه را درباره این چهار جزیره منعکس کرده است.

این بیانیه ساعاتی پس از آن منتشر شد که نائوتو کان، نخست وزیر ژاپن وعده داد که «با قوت» موضوع بازگرداندن جزایر را در جریان سفر یک هیات دیپلماتیک به موسکو پیگیری کند.

مناقشه بر سرجزایر که در ژاپن با عنوان «سرزمین های شمالی» و در روسیه به عنوان جزایر کوریل شناخته می شوند، مانع امضای پیمان رسمی صلح میان دو کشور پس از گذشت ۶۵ سال شده است.

آقای کان گفت ژاپن صبورانه با مسکو برای پس گرفتن جزایر مذاکره می کند و پیمان رسمی صلح پس از جنگ جهانی دوم میان دو کشور را امضا می کند.

نخست وزیر ژاپن این اظهارات را در یک تجمع بیش از هزار نفره در توکیو بیان کرد. او همچنین از این تجمع استفاده کرد و بازدید دمیتری مدودیوف، رییس جمهوری روسیه از این جزایر را در ماه نوامبر محکوم کرد و آن را «توهینی نابخشودنی» خواند.

وزیر امورخارجه ژاپن قرار است هفته جاری از مسکو دیدن کند.

XS
SM
MD
LG