لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۴۰

روسیه دو معترض دیگر را در آستانه رای‌گیری یکشنبه در مسکو به زندان محکوم کرد


یوگنی کوالنکو ۴۸ ساله یکی از این دو نفر است که به ۳.۵ سال زندان محکوم شده است.
یوگنی کوالنکو ۴۸ ساله یکی از این دو نفر است که به ۳.۵ سال زندان محکوم شده است.

رویترز - دادگاهی در روسیه دو مرد را برای اعمال خشونت علیه پلیس در تظاهرات سیاسی به سه و سال نیم زندان محکوم کرد. هدف از آن تظاهرات دعوت به برگزاری یک انتخابات آزاد در روز یکشنبه بود.

به گزارش رویترز این حکم زندان، که به گفته مخالفان دولت هیچ تناسبی با جرم ارتکابی ندارد، از جمله طولانی ترین احکام صادره علیه معترضان از زمان برپایی بزرگترین تظاهرات در روسیه در تابستان بر سر یک انتخابات محلی در پایتخت بود.

معترضان خواهان حضور نامزدهای اپوزیسیون در انتخابات ۸ سپتامبر برای تعیین قانونگذاران در مسکو هستند. اما آنها به دلیل کوتاهی در گردآوری امضای کافی از شرکت در رقابت ها منع شده اند. اما مخالفان می گویند که این ادعا دروغی بیش نیست.

پلیس در این تظاهرات بیش از ۲ هزار نفر را بازداشت کرده و برایشان پرونده‌های تحقیقات جزایی تشکیل داده است.

روز چهارشنبه، دادگاه دو نفر، از جمله کریل ژوکوف ۲۸ ساله، را مجرم شناخت. اتهام ژوکوف ضربه زدن به کلاهخود یک پلیس در تظاهرات ۲۷ ژوئیه است؛ اتهامی که او تکذیب می کند. حامیان ژوکوف می گویند تصاویر ضبط شده از تظاهرات نشان می دهد که او کلاهخود افسر پلیس را لمس نکرده است.

ساعتی بعد، دادگاهی دیگر در مسکو یوگنی کوالنکو ۴۸ ساله را برای جرم مشابهی به سه سال و نیم زندان محکوم کرد. کوالنکو این اتهامات را رد کرده است؛ اما در تصاویر تظاهرات او در حال پرتاب سطل زباله به سوی پلیس دیده می‌شود.

حدود ۶۰ هزار نفر در تظاهرات اپوزیسیون در ۱۰ اوت در مسکو شرکت کرده بودند.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG