لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۱۶

دومین پیشنهاد میانجیگری در یک هفته؛ اینبار روسیه می گوید آماده میانجیگری بین ایران و اسرائیل است


این هفته دو کشور اعلام کردند آماده میانجیگری بین ایران و دیگران هستند. ابتدا گزارش هایی از تمایل نخست وزیر ایتالیا برای میانجیگری بین ایران و آمریکا منتشر شد و روز جمعه، وزیر خارجه روسیه اعلام کرد آماده است میزبان مذاکره بین ایران و اسرائیل شود.

جمعه شب وزیر سرگئی لاوروف خارجه روسیه در پاسخ به سوالی درباره تنش ایران و اسرائیل، ضمن تاکید بر اینکه دو طرف باید با هم گفتگو کنند، گفت: «اگر دو طرف [ایران و اسرائیل] روسیه را محل مناسبی [برای مذاکرات] بدانند، ما واقعا خوشحال می‌شویم.»

آقای لاوروف این اظهارات را در نشستی خبری که پس از سخنرانی او در مجمع عمومی سازمان ملل برگزار شد، بیان کرد. مقام های ایران و اسرائیل هیچ واکنشی نشان ندادند.

جمهوری اسلامی ایران از زمان انقلاب سال ۵۷ با اسرائیل دشمنی دارد و حتی در مقاطعی رهبران آن، از نابودی اسرائیل گفته اند. با این حال در چهل سال گذشته از جمله در زمان جنگ عراق با ایران، دو کشور تماس هایی در حد تجارت سلاح داشته اند.

پیشنهاد میانجیگری روسیه در حالی است که برخی خبرگزاری ها از تمایل نخست وزیر ایتالیا برای میانجیگری بین ایران و آمریکا در این هفته خبر دادند.

ایالات متحده از زمان گروگانگیری دیپلمات های خود در ایران، رابطه با جمهوری اسلامی را قطع کرد اما در سه سال پیش و برای توافق هسته ای، مذاکراتی در حد وزرای خارجه برگزار شد. با این حال دولت ترامپ با تاکید بر اینکه ایران برجام را نقض کرده، از این توافق خارج شد و ارتباطی بین دو کشور وجود ندارد.

دولت پرزیدنت ترامپ با طرح پیش شرطهایی، اعلام کرده آماده مذاکره با ایران در صورت وجود یک گفتگوی سازنده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG