لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۲۴

خبرنگار تازه آزاد شده روس: عاشق ایرانم اما دیگر به این کشور نمی‌روم


«یولیا یوزیک» خبرنگار اهل روسیه که مدتی در ایران زندانی بود، می گوید با اینکه عاشق ایران است، اما دیگر به این کشور سفر نمی‌کند.

خانم یوزیک که بعد از آزادی از ایران به مسکو بازگشته، در گفتگو با رادیو فردا گفت که برخلاف ادعای مقام‌های تهران، او توسط سپاه به جاسوسی برای اسرائیل متهم شده بود.

۱۲ مهرماه خانواده یولیا یوزیک اعلام کردند که او به جاسوسی متهم شده اما سخنگوی دولت روحانی مدعی شد او مشکل ویزا داشته و چند روز بعد در ۱۸ مهرماه آزاد شد.

این خبرنگار روس به رادیو فردا گفت که به دعوت شبکه روسی‌زبان صدا و سیمای جمهوری اسلامی به ایران رفته و به اتهام «جاسوسی برای اسرائیل» بازداشت شد.

وی گفت چون مواضع مخالف با دولت روسیه داشته و «ممکن است سازمان‌های اطلاعاتی در ایران فکر کرده باشند به این دلیل که مخالف دولت هستم، کرملین بابت بازداشت من از آن‌ها قدردانی هم خواهد کرد». با وجود این پس از بازداشت او، مسئولان دولت روسیه از جمله ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور این کشور پیگیر وضعیت او شده‌اند و «به‌خاطر روابط خوب با روسیه، ایران قبول کرد کاری را انجام دهد که معمولا انجام نمی‌دهد».

آزادی نسبتا سریع این خبرنگار روس در شرایطی صورت گرفت که مقامات دولتی ایران در پاسخ به اعتراضات گروه های حقوق بشری و کشورهای غربی درباره دستگیری و بازداشت شهروندان غربی و دو تابعیتی، بر «استقلال قوه قضاییه ایران» تاکید می کنند.

کشورهای غربی می گویند هدف ایران از بازداشت شهروندان دو تابعیتی و غربی، استفاده از آنها به عنوان مهره در چانه زنی های سیاسی با این کشورها است.

در حال حاضر چندین تن از شهروندان آمریکایی و غیرآمریکایی - از جمله سیامک و باقر نمازی، مایکل وایت، ژیو وانگ، ارس امیری، نازنین زاغری، و کامران قادری - در ایران زندانی هستند. از سرنوشت رابرت لوینسون، دیگر شهروند آمریکایی که بیش از دوازده سال پیش در ایران ناپدید شد، نیز اطلاعی در دست نیست.

وزارت خارجه ایالات متحده بارها بازداشت بی‌دلیل و خودسرانه شهروندان آمریکا و کشورهای دیگر، از جمله ایرانیان دوتابعیتی، توسط رژیم جمهوری اسلامی را محکوم کرده و خواستار آزادی بلافاصله و بی قید و شرط آنها شده است.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG