لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۹ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۴۱

هشدار پوتین به تهران: خروج از برجام سودی برای ایران نخواهد داشت


در حالیکه متحدان آمریکا به ایران درباره تهدید این کشور برای خروج از برجام هشدار داده اند، ولادیمیر پوتین متحد جمهوری اسلامی ایران نیز در تازه ترین اظهارنظر، به تهران هشدار داد که خروج از برجام سودی برای ایران نخواهد داشت.

رئیس جمهوری روسیه روز چهارشنبه ۲۵ اردیبهشت در یک نشست خبری گفت: «صریح بگویم، من دلیلی نمی‌بینم که آنها [ایرانی‌ها] بخواهند از برجام خارج شوند.»

وی گفت که موضع خود را به مقامات ایران گفته است.

در هفته های اخیر تنش بین آمریکا و ایران افزایش یافته و با افزایش فشار تحریم ها، جمهوری اسلامی ایران تهدید کرد که اگر اقدامی برای معاملات مالی با تهران گرفته نشود، تا دو ماه دیگر از توافق هسته ای خارج شود. با این حال، سه کشور اروپایی عضو برجام به ایران هشدار دادند که هیچ ضرب الاجلی را نمی پذیرند و ایران باید در برجام بماند.

طی هفته‌های اخیر تنش میان ایالات متحده و ایران در منطقه افزایش یافته است. مایک پمپئو در هفته‌های اخیر چند سفر غیرمنتظره به عراق و اروپا داشته است. سفرهایی که به دلیل افزایش تهدیدات احتمالی ایران و در جریان قرار دادن متحدان آمریکا درباره این تهدیدها انجام شده است.

آمریکا می‌گوید جهت آمادگی برای واکنش در صورت حمله احتمالی ایران یا عوامل نیابتی آن به منافع آمریکا و متحدانش، اقدام به با تقویت نیروهای رزمی دریایی و هوایی آمریکا در خلیج فارس کرده است.

ایالات متحده با اعزام ناو هواپیمابر آبراهام لینکلن و بمب افکن‌های ب۵۲ به خاورمیانه، آرایش نظامی‌اش در منطقه را در پاسخ به آنچه نشانه‌های نگران‌کننده از قصد و تدارک احتمالی ایران برای حمله به مواضع و نیروهای آمریکایی عنوان شده، تقویت می‌کند.

علاوه بر این وزارت دفاع آمریکا، پنتاگون، یک سامانه دفاع موشکی پاتریوت و یک ناوگان رزمی نیروی دریایی که پیشتر آب‌های خلیج فارس را ترک کرده بود به منطقه بازگردانده است.

جمهوری اسلامی پیشتر تهدید کرده بود که در صورت توقف صادرات نفت ایران اقدام به بستن تنگه هرمز خواهد کرد.

تنگه هرمز یک گذرگاه عمده برای تجارت نفت به شمار می رود، به طوری که حدود ۲۰ درصد نفت خامی که از مسیر آبراه‌های جهان معامله می شود و بخش عمده نفت صادراتی عربستان از تنگه هرمز عبور می‌کند.

پیشتر یک مقام ارشد دولت ایالات متحده تهدید جمهوری اسلامی برای بستن تنگه هرمز در صورت عدم امکان صادرات نفت را «ناموجه» و «غیرقابل قبول» توصیف کرده بود.


https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG