لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۲۲

روسیه: شماری از بانک های روس تحریم ایران را نقض کرده اند


الکساندر نوواک، وزیر انرژی روسیه، روز سه شنبه گفت که شماری از بانک های کوچک آن کشور با دور زدن تحریم ها علیه ایران، در انجام معامله با ایران مشارکت دارند و از این روی، تحریم های آمریکا و اتحادیه اروپا علیه ایران را نقض کرده اند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، وزیر انرژی روسیه در پی دیدار با علی اکبر صالحی، وزیر امور خارجه ایران، در مسکو این سخنان را ایراد کرد.

این نخستین بار است که یک مقام روسیه انجام چنین فعالیت هایی را توسط مؤسسات روسی تأیید می کند. آقای نوواک اما تأکید کرد که بانک های عمده و معظم روسیه در انجام این دست فعالیت ها مشارکت ندارند و تنها بانک های کوچک هستند که دست به این قبیل معاملات می زنند.

کنگره آمریکا در سال ۲۰۱۱ (حدود دو سال پیش) قانونی مبنی بر لزوم کاهش میزان خرید نفت ایران از سوی کشورهای خریدار آن تصویب کرد و هشدار داد که در صورت عدم رعایت این قانون، کشورهای طرف معامله با ایران در معرض خطر حذف شدن از ساختار مالی آمریکا قرار خواهند گرفت. اتحادیه اروپا نیز ژوئیه گذشته اقدامی مشابه کنگره آمریکا کرد.

وزیر انرژی روسیه در سخنان خود از ذکر نام بانک هایی که تحریم ها علیه ایران را دور می زنند، خودداری کرد.

علی اکبر صالحی، وزیر امور خارجه ایران، طی سفر به مسکو گفت که کشورش از مشارکت کمپانی های روس در توسعه صنعت نفت ایران استقبال می کند.

قرار است دور تازه مذاکرات کشورهای عضو گروه ۵+۱ با ایران بر سر فعالیت های هسته ای آن کشور، روز ۲۶ فوریه (درست دو هفته دیگر) در قزاقستان برگزار شود.
XS
SM
MD
LG