لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۸ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۱۳

روسیه مخالفت با تحریمهای جدید علیه جمهوری اسلامی ایران را تجدیدکرد


وزیر امورخارجه روسیه امروز بار دیگر بر مخالفت کشورش با تحریمهای سخت تر علیه جمهوری اسلامی تاکید کرد. مخالفت وزیر خارجه روسیه تنها چند روز پیش از دیدار وزرای خارجه اروپا برای ارزیابی تحریم احتمالی نفت علیه ایران اعلام می شود.

سرگنُی لاورف وزیر خارجه روسیه چهارشنبه ضمن مخالفت با اعمال تحریمهای سخت تر علیه ایران همچنین در مورد عواقب مصیبت بار اقدام نظامی علیه ایران هشدار داد.

لاورف که در کنفرانس خبری سالانه در مسکو صحبت میکرد گفت: «هر گونه اعمال جدید تحریمها علیه ایران توسط قدرتهای غربی و برخی کشورهای دیگر هیچ ارتباطی با برنامه اتمی آن کشور ندارد بلکه بطور جدی با هدف خفه کردن اقتصاد ایران و ایجاد سختی برای مردم آن انجام میشود.»

لاورف هدف تشدید تحریمها را احتمالا با امید ایجاد نارضایتی در میان مردم ایران توصیف کرد. او همچنین گفت کشورهای غربی باید بجای تشدید تحریها وصحبت از حفظ گزینه نظامی، بر تلاشهای ازسرگرفته شدن مذاکرات اتمی جهانی با تهران متمرکز کنند.

وزرای خارجه اروپا قرار است پنج روز دیگر برای تصمیم برسر تحریم نفتی ایران دیدار کنند. رابرت آینهورن مشاور وزارت خارجه آمریکا در منع گسترش و کنترل تسلیحات اتمی، در دیدار ازکره جنوبی، یک وارد کننده عمده نفت ایران، ازخریداران آن کشور خواست وابستگی خود را به نفت و معاملات مالی با بانک مرکزی ایران کاهش دهند.

قانون جدید کنگره به امضای پرزیدنت اوباما در صورتی که بطور کامل به اجرا درآید، هر نهادی را که با بانک مرکزی، مجرای اصلی معاملات نفت ایران معامله کند تحریم خواهد کرد.

در این میان علی باقری معاون دبیرخانه شورای عالی امنیت ملی جمهوری اسلامی روز چهارشنبه به روسیه سفر کرد که به گزارش ایرنا وی در این سفر قرار است با وزیر خارجه روسیه ملاقات کند.

علی اکبر صالحی وزیر خارجه ایران نیزکه به ترکیه سفر کرده در گفتگو با خبرنگاران از مذاکرات اتمی خبر داد و گفت:«ما میل به انجام مذاکرات اتمی داریم وهمکار من وزیر خارجه ترکیه، با خانم اشتون مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا و سعید جلیلی برای تعیین تاریخ و محل مذاکرات در تماس است.»

استانبول میزبان آخرین مذاکرات بر سر برنامه اتمی ایران بود که به بن بست انجامید.

XS
SM
MD
LG