لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۳۸

ماکاروف: تصميم غرب در مورد برنامه اتمی ايران احتمالاً در تابستان


ماکاروف: تصميم غرب در مورد برنامه اتمی ايران احتمالاً در تابستان
ماکاروف: تصميم غرب در مورد برنامه اتمی ايران احتمالاً در تابستان

رييس ستاد نيروهای مسلح روسيه می گويد به باور او قدرت‌های غربی احتمالاً در تابستانی که پيش رو است در مورد واکنش نسبت به برنامه هسته‌ای ايران «تصميم» خواهند گرفت.

مشخص نيست اشاره ژنرال ماکاروف به يک حمله احتمالی به تأسيسات نظامی ايران است يا افزودن بر تحريم‌ها عليه جمهوری اسلامی.

با بالا گرفتن نگرانی قدرت‌های غربی درخصوص احتمال وجود ابعاد نظامی در برنامه هسته‌ای ايران، مقام‌های مختلف اسراييل به تازگی بارها بحث حمله به تأسيسات هسته‌ای ايران را در صورت شکست تحريم‌ها عليه تهران، به ميان کشيده‌اند.

ايران، نظامی بودن برنامه هسته‌ای خود را تکذيب کرده و در مقابل تهديد حمله به تأسيسات خود، تهديد به حمله‌های متقابل می کند.

سازمان پيمان آتلانتيک شمالی – ناتو - مي‌گويد قصد ندارد در مقابله با برنامه هسته‌ای ايران وارد فاز نظامی شود، و بر اعمال فشارهای ديپلماتيک و اقتصادی تأکيد دارد.

در همين حال یک فرمانده ناو هواپیمابر آمریکایی ابراهام لینکلن که روز سه شنبه در حال عبور از تنگه هرمز در نزدیکی سواحل ایران بود، گفت: گذر ناو آمریکایی ربطی به تنش های اخیر تهران و واشنگتن ندارد.

مقام های جمهوری اسلامی پیشتر تهدید کردند که تنگه هرمز، گذرگاه حدود ۲۰ درصد از نفت صادراتی جهان را خواهند بست. در واکنش، مقام های آمریکایی اعلام کردند برای هرگونه رویارویی با اقدام احتمالی ایران در تنگه هرمز، آماده هستند.

اتحادیه اروپا و آمریکا تلاش می کنند جامعه بین المللی، بویژه کشورهای آسیایی را به تحریم نفت ایران متقاعد کنند.

تحریم نفت ایران در راستای فشار بر جمهوری اسلامی ايران به منظور وادار کردن دولت تهران به صرفنظر کردن از ادامه فعالیت های هسته ای ایران اعمال می شود، که به باور اتحادیه اروپا و آمریکا سرپوشی است برای دسترسی به فنآوری تولید بمب اتمی.

XS
SM
MD
LG