لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۰۴

تظاهرات اعتراضی روس‌ها در مسکو: دست از سر اینترنت بردارید


هزاران نفر از مردم روسیه در اعتراض به محدودیت‌‌های جدید علیه اینترنت در این کشور، به خیابان‌های مسکو آمده و دست به تظاهرات زدند.

به گزارش رویترز، معترضان - که شمار آن‌ها به گفته یک سازمان غیردولتی روسی به بیش از ۱۵ هزار تن می‌رسید - شعارهایی چون «نه به انزوا، در اینترنت اخلال ایجاد نکنید» و «دست از سر اینترنت بردارید» سر می‌دادند.

پلیس مسکو اعلام کرده است که کمی بیش از ۶ هزار نفر در این تظاهرات حضور داشتند.

قانونگذارن روسیه ماه گذشته قانونی را تصویبی کردند که براساس آن دولت اجازه پیدا خواهد کرد کنترل خود بر اینترنت را افزایش دهد. موافقان این قانون می‌گویند که تصویب آن برای مقابله با تلاش‌ها برای دخالت در امور روسیه الزامی است.

معترضان می‌گویند تصویب این قانون بهانه‌ای است برای محدود کردن فعالت مخالفان و مسدودسازی سایت‌های مخالف سیاست‌های پوتین و دولت روسیه.

پلیس مسکو اعلام کرده است که کسی در جریان اعتراض‌ها بازداشت نشده، اما مخالفان دولت در توئیتر اعلام کرده‌اند که در جریان این تظاهرات نیروهای پلیس دست‌کم ۱۵ تن را بازداشت کرده‌اند.

روسیه که طی ماه‌های گذشته اقدام به مسدود کردن دسترسی کاربران به شبکه پیام‌رسان تلکرام کرده بود، تعدادی از وب‌سایت‌ها را هم از دسترس شهروندان این کشور خارج کرده است.

روسیه از جمله کشورهایی است که در کنار جمهوری اسلامی ایران، چین و چند کشور دیگر به عنوان «دشمنان اینترنت» شناخته می‌شوند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG