لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۲ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۶:۴۹

مبارزه گروه ۲۰ با گریز مالیاتی شرکتهای چند ملیتی


دو سناتور از رئیس جمهوری آمریکا خواستند تا بخاطر عدم استرداد ادوارد اسنودن توسط روسيه، ميزبان دیگری را برای اجلاس آتی سران گروه ۲۰ پیشنهاد کند

وزیران و روسای بانکهای مرکزی ۲۰ کشور بزرگ اقتصادی جهان ، موسوم به گروه ۲۰، روز شنبه، ۲۹ تيرماه (۲۰ ژوئیه)، به نشست دو روزه خود در مسکو پایان دادند. این نشست در واقع بعنوان پیش درآمدی بر اجلاس سران گروه ۲۰ است، که قرار است در پنجم و ششم ماه سپتامبر در « قصر کنستانتین»، در شهر «سینت پیترزبرگ» روسیه برگزار شود.

وزیران دارائی در نشست مسکو بجای سیاست صرفه جوئی از سیاست رشد حمایت کردند، و خواستار جلوگیری گریز مالیاتی شرکتها بزرگ و چند ملیتی شدند.

«آنتون سیلوآنف»، وزیر دارائی روسیه، در حاشیه نشست در جمع خبرنگاران گفت وزیران دارائی گروه ۲۰، بمنظور جلوگیری از اجتناب و گریز شرکتهای بزرگ و چند ملیتی، پیش نویسی را تهیه کرده اند که تغییرات و اصلاحات اساسی در سیستم مالیاتی کنونی ایجاد خواهد کرد.

وزیران دارائی و روسای بانکهای مرکزی گروه بیست در پایان نشست با صدور بیانیه ای خواهان رشد اقتصادی و ایجاد کار شدند. آنها گفتند که اقتصاد جهانی هنوز ضعیف است و بازسازی آن بسیار شکننده و با آهستگی به پیش میرود. بیانیه همچنین حاکیست وزیران دارائی بر سر اين موضوع موافقت کردند که فعلاً نباید در مورد جنگ ارزی، یعنی رقابت در پائین نگهداشتن ارزش برابری واحد پول بمنظور برتری اقتصادی در بازاراهای جهانی، گفتگو کرد. زیرا این اقدام تنها در کوتاه مدت نتیجه مثبت خواهد داشت، در حالیکه در دراز مدت مشکلات جدی ببار خواهد آورد.

در همین رابطه کریستین لاگارد، رئیس صندوق بین المللی پول، پائین و بالا رفتن ارزش برابری واحد پولی کشورها را ناشی از سیاست های پولی درست و نادرست کشورها دانست.

بیانیه همچنین حاکیست که بمنظور جلوگیری از گریز شرکتهای بزرگ و چند ملیتی از مالیات، وزیران دارائی از مبادله اطلاعات مالیاتی بین کشورها پشتیبانی خواهند کرد.

بر اساس بیانیه، تغییرات در سیاست و سیستم پولی جهان با همکاری نزدیک کشورها و ارزیابی دقیق بررسی خواهد شد.

سازمان همکاریهای اقتصادی و توسعه گفته است که برخی از شرکتهای بزرگ برای گریز از مالیات از مقررات موجود سوء استفاده کرده اند.

چارلز شومر، سناتور دموکرات از ایالت نیویورک، و لنزی گراهام، سناتور جمهویخواه از ایالت کارولاینای جنوبی، از باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا مصراً خواسته اند تا بخاطر عدم همکاری روسیه در استراد «ادوارد اسنودن»، کارمند پیشین و افشاگر اسرار جاسوسی سازمان امنیت ملی آمریکا، برای اجلاس آتی سران گروه ۲۰، که قرار است در ماه سپتامبر در روسیه برگزار شود، کشور دیگری را پیشنهاد کند. آنها معتقدند که این اقدام ممکن است روسیه را تشویق کند که «اسنودن» را به آمریکا مسترد کند.

اسنودن پس از سه هفته از آمدنش از هنگ کنگ به مسکو، از دولت روسیه تقاضای پناهندگی موقت کرده است.
XS
SM
MD
LG