لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۲۱

روسیه صادرات غلات را ممنوع کرد


همزمان با ادامه تلاش های مسکو برای کنترل قیمت مواد غذایی داخلی به دنبال فاجعه بارترین آتش سوزی در این کشور طی یک قرن گذشته، ممنوعیت صادرات غلات روسیه از روز یکشنبه به مورد اجرا گذاشته شد.

این ممنوعیت را پیشتر در ماه اوت، ولادیمیر پوتین، نخست وزیر روسیه، اعلام کرد و گفت در نتیجه خشکسالی، آتش سوزی و گرمای بی سابقه، محصول غلات این کشور در سال ۲۰۱۰ تا ۶۰ میلیون تن کاهش خواهد یافت. در سال ۲۰۰۹، محصول غلات روسیه ۹۷ میلیون تن بود.

روسیه برای تامین مصرف داخلی خود به ۷۹ میلیون تن غلات نیاز دارد و پیش بینی می شود برای برطرف کردن ۱۰ میلیون تن از کمبود موجود، از بودجه دولتی استفاده و ۲۰ میلیون تن دیگر را از باقیمانده محصول سال گذشته جبران کند.

ممنوعیت صادرات غلات روسیه که قرار است تا پایان سال جاری میلادی ادامه یابد، موجب افزایش جهانی بهای غلات و بروز نگرانی درباره بهای مواد غذایی در اروپا و خاورمیانه شده است.

روسیه، سومین تولید کننده گندم جهان است و بیشتر محصول گندم روسیه به مصر، ترکیه، سوریه و ایران صادر می شود.

بارش باران در مسکو در روز شنبه، پس از مدتی موج گرما و دود و مه ناشی از آتش سوزی های خارج از شهر را از بین برد اما دود و مه روز یکشنبه بار دیگر به آسمان بازگشت.

مقامات می گویند ده ها آتش سوزی همچنان در خارج از مسکو ادامه دارد و حدود ۵۰۰ مورد آتش سوزی در حال سوزاندن ۵۳ هزار هکتار از سرزمین های طبیعی غیرمسکونی هستند.

وزارت رسیدگی به امور اضطراری روسیه می گوید آتشی که جنگل های اطراف تاسیسات کلیدی تسلیحات اتمی «ساروف» در شرق مسکو را سوزاند، اکنون تحت کنترل در آمده است.

شمار رسمی کشته شدگان ناشی از آتش سوزی ۲ نفر است اما برخی مقامات مسکو هفته گذشته گفتند شمار مرگ و میر طبیعی در پایتخت روسیه، در زمان آتش سوزی و موج گرما، دو برابر شده و از ۳۵۰ نفر به ۷۰۰ نفر در روز افزایش یافته است.

XS
SM
MD
LG