لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۴ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۳:۳۲

رهبران روسیه، فرانسه و آلمان ملاقات می کنند


رهبران روسیه، فرانسه و آلمان ملاقات می کنند
رهبران روسیه، فرانسه و آلمان ملاقات می کنند

رهبران فرانسه، آلمان و روسیه روز دوشنبه در شمال فرانسه ملاقات و در مذاکراتی با هدف یافتن زمینه مشترک درباره سیستم دفاع موشکی که ناتو می خواهد در اروپا داشته باشد، شرکت می کنند.

در این جلسه که در نورماندی فرانسه برگزار می شود، نیکولا سرکوزی رئیس جمهوری فرانسه، آنگلا مرکل صدر اعظم آلمان و دمیتری مدودف رئیس جمهوری روسیه شرکت می کنند.

به گفته دفتر ریاست جمهوری فرانسه، این جلسه با هدف احیای روابط ناتو و روسیه صورت می گیرد که بر سر اختلاف نظر درباره میزان و تمرکز طرح دفاع موشکی به سردی گراییده است.

ناتو خواستار شراکت مسکو در این طرح است تا با آنچه که غرب تهدید فزاینده استراتژیک ایران می خواند، مقابله کند. اما روسیه با استقرار چنین طرحی در شرق اروپا مخالف است. ارتش روسیه و تحلیلگران این کشور می گویند چنین طرحی می تواند به عنوان مقابله با زرادخانه موشک های دوربرد روسیه مورد استفاده قرار گیرد.

هفته گذشته، دمیتری روگوزین، فرستاده روسی ناتو گفت مسکو خواستار جزئیات بیشتر از متحدان غربی ناتو است.

روگوزین به خبرگزاری روسی ایتارتاس گفت مسکو هنوز درباره نقش خود در سیستم ضد موشکی پیشنهادی، جزئیات روشنی نمی داند. او همچنین گفت ملاقات های چند جانبه در حاشیه نشست ماه آینده ناتو در لیسبون، بر دفاع موشکی، امنیت شبکه اینترنت، و تلاش های مشترک برای مقابله با مشکلات زیست محیطی متمرکز خواهد بود.

XS
SM
MD
LG