لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ آذر ۱۴۰۱ ایران ۰۹:۴۳

تأکید مسکو بر حمایت از مناطق جدایی خواه گرجستان


دمیتری مدودف، رییس جمهوری روسیه، درباره توسعه گسترده روابط اقتصادی و امنیتی با آبخازیا وعده داد. آبخازیا یکی از دو منطقه واقع در گرجستان است که از سوی مسکو به عنوان کشورهای مستقل به رسمیت شناخته شده اند.

آقای مدودف این سخنان را روز یکشنبه در شهر سوخومی آبخازیا و در دومین سالروز جنگ کوتاه ولی مرگبار میان روسیه و گرجستان ایراد کرد.

رییس جمهوری روسیه گفت به رسمیت شناختن اوستیا و آبخازیا، دو منطقه متعلق به گرجستان، تصمیم ساده ای نبود اما زمان نشان داده است که تصمیم درستی بوده است.

نیروهای روسیه در جنگ دو سال پیش، به ارتش گرجستان حمله کردند و هزاران سرباز را در آبخازیا و اوستیای جنوبی باقی گذاشتند.

گرجستان و تقریبا تمامی کشورهای غربی، اقدام روسیه در به رسمیت شناختن این دو منطقه گرجستان را محکوم کردند.

گرجستان نیز روز شنبه یاد جنگ کوتاه دو سال پیش با روسیه را گرامی داشت. میخائیل ساکاشویلی، رییس جمهوری این کشور گفت «ادامه تلاش هر روزه برای آزادی سرزمین» همچنان وظیفه گرجستان به شمار می رود.

باچو آخالایی، وزیر دفاع گرجستان، نیز در مراسم روز شنبه در پایتخت این کشور گفت سربازان گرجی که در جنگ کشته شدند، هرگز فراموش نمی شوند.

در واشنگتن، سناتور جان مک کین، نامزد پیشین ریاست جمهوری آمریکا، خواستار حمایت بیشتر ایالات متحده از گرجستان شد.

آقای مک کین در شماره روز یکشنبه روزنامه واشنگتن پست، باراک اوباما، رییس جمهوری آمریکا، را به خاطر ابراز سخنان حمایت بار از گرجستان ستود. وی در عین حال دولت آمریکا را به «تبدیل آن کلمات زیبا به سیاست های بهتر» ترغیب کرد.

ماه گذشته، هیلاری کلینتون، وزیر امور خارجه آمریکا، روسیه را به دلیل آنچه «اشغال» قلمرو گرجستان خواند، مورد انتقاد قرار داد.

XS
SM
MD
LG