لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۲ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۲۴

قطعنامه پیشنهادی روسیه علیه داعش به شورای امنیت ارائه شد


روسیه روز چهارشنبه پیش نویس قطعنامه ای را جهت هماهنگی بیشتر کشورها در مبارزه با گروه داعش به شورای امنیت سازمان ملل متحد ارائه کرد. فرانسه نیز که خود طی هفته گذشته قربانی حملات مرگبار این گروه بود، در حال آماده سازی قطعنامه مشابهی است.

در صورت تصویب قطعنامه پیشنهادی سوریه، دامنه ائتلاف کشورهای مختلف جهان در مبارزه بین المللی علیه داعش، گسترش یافته و هماهنگی های نظامی-اطلاعاتی بین آنها افزایش خواهد یافت. در این قطعنامه اشاره ای به لزوم کناره گیری بشار اسد از قدرت در سوریه نشده است.

قطعنامه پیشنهادی روسیه علیه داعش به شورای امنیت ارائه شد
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:03:08 0:00

نماینده مسکو در سازمان ملل ابراز امیدواری کرد که با توجه به این که داعش مسئول انفجار هواپیمای مسافری این کشور بر فراز صحرای سینا بوده و اعضای این گروه حملات مرگبار پاریس را مرتکب شده اند، جامعه جهانی به این پیش نویس رأی مثبت بدهد.

سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه روز چهارشنبه گفت، هنوز توافقی در مورد نقشی که اسد در حل جنگ داخلی این کشور ایفا خواهد کرد، به دست نیامده است.

او گفت "تاکنون جامعه جهانی درباره عدم مشارکت بشار اسد در فرآینده انتقال قدرت سیاسی در سوریه به هیچگونه توافقی نرسیده است. در حقیقت ایده عدم مشارکت آقای اسد از سوی دوستان ترک ما ارائه شده است، اما از پشتیبانی همه طرف ها برخوردار نیست."

مسکو و تهران همپیمان منطقه ای سوریه، از حامیان سر سخت بشار اسد هستند.

رئیس جمهوری فرانسه که هفته گذشته شاهد مرگبارترین اقدام تروریستی در پایتخت کشورش پس از جنگ جهانی دوم بود، اعلام کرد که پاریس هم در نظر دارد که پیش نویس قطعنامه ای برای مبارزه هر چه هماهنگتر با داعش را به شورای امنیت سازمان ملل ارائه کند.

روسای جمهوری فرانسه و روسیه در پی گفتگوی تلفنی اعلام کردند که دو کشور هماهنگی بیشتری در امور مبارزه با داعش خواهند داشت.

ریچارد وایتز، پژوهشگر ارشد در اندیشکده هادسن در گفتگو با صدای آمریکا می گوید که احتمالا آمریکا برای نشان دادن همبستگی خود با فرانسه انعطاف بیشتری نسبت به زمان خروج آقای اسد از قدرت نشان خواهد داد.

او گفت "به نظر می رسد که فرانسوی ها خیلی مشتاق هستند که قطعنامه را به طور مشترک با روسیه به تصویب برسانند. به خاطر حوادث اخیر پاریس این امری قابل فهم است. باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا، بار دیگر در اجلاس اپک خواستار خروج آقای اسد از قدرت شد، اما به نظر من واشنگتن حاضر است مقداری انعطاف در مورد زمان خروج آقای اسد از حاکمیت از خود نشان دهد. و بنابراین آمریکا برای ابراز همبستگی خود با فرانسه - از پیش نویس قطعنامه پیشنهادی این کشور- که شباهت های زیادی با مفاد قطعنامه پیشنهادی روسیه دارد - حمایت خواهد کرد."

آمریکا به همراه دو همپیمان منطقه ای خود، یعنی ترکیه و عربستان سعودی، کماکان خواستار کناره گیری بشار اسد از قدرت است.

در حملات جمعه گذشته داعش به چند نقطه در پاریس ۱۲۹ تن کشته شدند. همچنین در پی انفجار هواپیمای مسافربری روسیه بر فراز آسمان مصر، ۲۲۴ نفر کشته شدند.

XS
SM
MD
LG