لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۳ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۴:۴۸

روسیه بدهی کره شمالی را می بخشد


رئیس جمهوری روسیه ولادیمیر پوتین
رئیس جمهوری روسیه ولادیمیر پوتین
تحلیلگران می‌گویند تصمیم مسکو برای بخشش بیشتر بدهی‌های کره شمالی با اين هدف انجام گرفته است که راه را برای احداث خط لوله گاز طبيعی روسيه به کره جنوبی، که از خاک کره شمالی می‌گذرد، هموار کند.

ماه گذشته ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه، ۹۰ درصد از ۱۱ میلیارد دلار بدهی کره شمالی را بخشيد. او همچنین به پیونگ یانگ اجازه داد از اقساط باقيمانده بدهی اش برای برنامه های بهداشتی، آموزشی و انرژی خود استفاده کند.

برخی از کارشناسان بر این باورند که این تلاشی از سوی روسیه است تا نظر مساعد کره شمالی را برای رسیدن به یک توافق در مورد خط لوله گاز جلب کند.

اسکات اسنایدر، مدير بخش سياست‌های آمريکا در مورد کره در شورای روابط خارجی، گفت این چیزی است که روسیه مدت‌های طولانی به دنبال آن بود. اين مساله «بين رئيس جمهوری وقت روسيه، [ديميتری] مدودف و [رهبر کره شمالی] کيم جونگ دوم، در سال ۲۰۱۱، مورد بحث قرار گرفت.»

آقای اسنايدر اضافه کرد که اين موضوع دوباره در اجلاس سران در اواخر سال گذشته، توسط ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه و پاک گون هه رئیس جمهوری کره جنوبی مورد گفتگو قرار گرفت. بنابراین من فکر می‌کنم که در هر دو طرف روسی و کره‌ جنوبی علاقه برای اين که کاری انجام شود وجود دارد.»

تام الیوت، استراتژیست سرمایه گذاری بین المللی در گروه دو-ور(deVere) در لندن گفت، که روس‌ها در باره رسيدن به اين توافق «بسیار جدی» هستند.

اليوت گفت، «شما تند و تيزی پوتين را در مورد توافق با چين که مدت زيادی هم طول کشيد ديديد. پکن و مسکو ماه گذشته در باره احداث خط لوله گاز از روسيه به چین توافق کردند.»

الیوت همچنين توضیح داد تلاش های روسیه چگونه برای پیدا کردن بازارهای جدید انرژی، پس از واکنش منفی غرب به الحاق کریمه توسط کرملین و تنش‌های فعلی در شرق اوکراین، شتاب گرفته است.

اسنایدر می‌گوید کره شمالی نیز انگیزه‌های خاص خود را برای همکاری با روسیه در موضوع بدهی‌ها داشت، که از زمان سقوط اتحاد جماهیر شوروی باقی مانده بود.

او گفت «اين راهی است برای کنار زدن موضوعات مزاحم تا روسیه سرمايه‌گذاری های بيشتری در کره شمالی بکند.»
XS
SM
MD
LG