لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۴ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۸:۱۲

مه و دود غلیظ مسکو را فراگرفته است


مه غلیظ و خفه کننده ای پایتخت روسیه را برای دومین روز پیاپی فرا گرفته و ساکنان شهر را ناچار ساخته است همزمان با موج گرمای تقریبا بی سابقه، درمکان های سربسته باقی بمانند.

مقامات روسیه روز شنبه گفتند تقریبا ۶۰۰ حریق که در نواحی جنگلی در سراسر بخش های خشک و بی باران کشور زبانه می کشد، وضع را بدتر می کند.

بگفته آنها پیش بینی می شود میزان گرمای هوا در چند روز آینده به ۴۰ درجه سانتیگراد نزدیک شود و آلاینده های هوابرد هم اینک از شش برابرسطح عادی بالاتر رفته است.

در مسکو، ساکنان شهر و توریست هایی که جرات کرده اند اند به خیابان ها بروند، از روسری یا ماسک های جراحی استفاده می کنند. اما یک توریست بریتانیایی گفت دود و مه چنان غلیظ است که تماشای بناهای تاریخی و نقاط دیدنی از دور دشوار است.

همچنین روز شنبه بیشتر پروازها در فرودگاه اصلی مسکو به دلیل مه غلیظ لغو شده و یا با تاخیر همراه شدند و برخی هواپیماها به شهر های دیگر تغییر مسیر دادند.

روز شنبه دمیتری مدودف رئیس جمهوری روسیه از اهدای حدود ۱۲ هزار دلار از حساب شخصی خود برای کمک به آسیب دیدگان از آتش خبر داد.

مقامات روسیه می گویند حریق بیش از ۵۲ تن را کشته و هزاران نفر را بی خانمان کرده است.

بیش از ۱۵۰ هزار آتش نشان، سرباز و امدادگران دیگر برای فرونشاندن آتش تلاش می کنند، اما مقامات می گویند کوشش های آنها برای توقف ساختن درز دود غلیظ به خانه ها و ساختمان ها در مسکو و نیز سیستم راه آهن زیر زمینی آن کافی نبوده است.

XS
SM
MD
LG