لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۳۰ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۵۳

موج گرما روسیه را فلج کرده است


شمار کشته شدگان وخیم ترین آتش سوزی در روسیه در ده ها سال در سطح ۴۸ تن باقی است، در همین حال ۲۵۰ هزار نفر آتش نشان و ماموران اورژانس برای مهار شعله های آتش که هزاران خانه را ویران کرده و آسیب سنگینی به یک پایگاه هوایی در نزدیکی مسکو وارد آورده است، تلاش می کنند.

در حالی که بیش از ۵۰۰ حریق در مرکز و غرب روسیه زبانه می کشد، ولادیمیر پوتین، نخست وزیر، روز چهارشنبه وضع را وخیم و خطرناک توصیف کرد. دمیتری مدودف، رییس جمهوری، تعطیلات خود را نیمه تمام گذاشت و برای تشکیل جلسه ویژه شورای امنیت کشور به مسکو بازگشت.

مقامات، روز چهارشنبه برای نخستین بار گزارش های رسانه ها را که آتش روز جمعه یک پایگاه هوایی نیروی دریایی در جنوب شرقی مسکو را ویران کرد، تایید کردند. همچنین گزارش می رسد که دست کم ۲۰۰ هواپیما در پایگاه منهدم شدند، اما مقامات از بین رفتن هواپیماها را تکذیب می کنند.

پرزیدنت مدودف روز چهارشنبه در پاسخ به این واقعه، مسئول واحد هواپیمایی نیروی دریایی و چند نفر از معاونان او را بر کنار کرد.

در این میان، بادهای خشک و موج سوزنده گرما، که بیشتر روسیه را از نیمه ژوئن فرا گرفته، کار را بر آتش نشانان دشوار می کند. هفته پیش شدت گرما از ۴۰ درجه سانتیگراد بالاتر رفت، و روز چهارشنبه نیز به همین اندازه رسید. هواشناسان پیش بینی می کنند که گرمای خفه کننده احتمالا در روزهای آینده ادامه خواهد داشت.

XS
SM
MD
LG