لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۱۶

کنگره آمریکا تحریم‌های مربوط به خط لوله گاز روسیه-اروپا را تصویب کرد


بخش انگلیسی صدای آمریکا - سنای ایالات متحده طرحی را تصویب کرده است که شرکت های فعال در خط لوله «نورد استریم» روسیه را هدف تحریم قرار می دهد. این طرح برای امضای پرزیدنت ترامپ و تبدیل شدن به قانون، به کاخ سفید فرستاده شده است. تصویب این تحریم ها کشورهای اروپایی را که بر روی این پروژه گاز طبیعی حساب کرده اند، خشمگین خواهد کرد.

تصویب این طرح در قالب رای به بودجه سالانه امور دفاع آمریکا با ۸۶ رای موافق در برابر ۸ رای مخالف انجام گرفت. مجلس نمایندگان آمریکا آن را هفته پیش تصویب کرده بود.

هدف از این تحریم جلوگیری از ادامه توسعه این خط لوله ۱۰ میلیارد و ۶۰۰ میلیون دلاری است که زیر دریای بالتیک در حال ساخت است و صادرات گاز طبیعی روسیه به آلمان را به دو برابر خواهد رساند.

«اتاق بازرگانی آلمان و روسیه» هفته پیش اعلام کرد این خط لوله برای امنیت انرژی اروپا مهم است و خواهان اقدام تلافی جویانه در صورت تصویب تحریم های آمریکا شد.

اما قانونگذاران آمریکایی هشدار داده‌اند که این پروژه میلیاردها دلار را به مسکو سرازیر می کند و موجب گسترش نفوذ ولادمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه، در اروپا می شود.

تحریم مصوب کنگره شناورهای نصب کننده لوله های گاز برای «نورد استریم ۲» و «ترک استریم»، خط لوله روسیه-ترکیه، را هدف گرفته و پیمانکاران را با توقیف دارایی و لغو ویزای آمریکا مجازات می کند.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG