لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۲ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۳:۴۶

اوپوزیسیون روسیه خواهان سرپیچی مدنی شد


اوپوزیسیون روسیه خواهان سرپیچی مدنی شد
اوپوزیسیون روسیه خواهان سرپیچی مدنی شد

آلکس ناوالنی فعال برجسته روسیه قول داده است علیه آنچه آنرا سرقت انتخابات ریاست جمهوری توسط ولادیمیر پوتین می نامد، یک کمپین سرپیچی مدنی براه بیاندازد.

ناوالنی می گوید ده ها هزار نفر در اعتراض های خیابانی در شهر های روسیه شرکت خواهند کرد و تا درخواست هایشان برآورده نشود به اعتراض ادامه خواهند داد.

پلیس روز دوشنبه ناوالنی و صدها نفر دیگر از طرفداران اوپوزیسیون را دستگیر کرد. او بعدا آزاد شد. بسیاری از معترضین شعار می دادند «روسیه بدون پوتین» و «قدرت برای مردم، نه برای پلیس.»

سخنگوی پوتین از دستگیری ها دفاع کرد و عمل پلیس را قانونی دانست. او گفت اقدامات اوپوزیسیون شامل دو بخش بود، قانونی و غیر قانونی، و افزود در هر دو مورد پلیس با رعایت قانون و بگونه ای کارساز عمل کرد.

ولادیمیر پوتین، که از زمان رها کردن مقام ریاست جمهوری در سال ٢٠٠٨ ميلادی نخست وزیر بوده است، در انتخابات روز یکشنبه با کسب اکثریت آرا برنده شد. ناظران اروپایی می گویند در انتخابات آشکارا بنفع پوتین دستکاری شد. آنها همچنین خلافکاری هایی را در یک سوم حوزه های رای گیری گزارش می دهند.

پوتین انتخابات را یک «یپکار آزاد و شرافتمندانه» می نامد.

رهبران جهان پیروزی اورا با ملاحظاتی تایید می کنند. کاترین آشتون مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا رهبران روسیه را ترغیب کرد به «کاستی هایی» که ناظران بین المللی پیدا کرده اند بپردازند.

وزارت امور خارجه آمریکا به مردم روسیه در تکمیل انتخابات ریاست جمهوری شادباش گفت و اظهار داشت در انتظار است با رییس جمهوری برگزیده کار کند. اما همچنین از مسکو خواست تحقیقات «مستقل و معتبری» درباره تمام خلافکاری هایی که گفته می شود در انتخابات صورت گرفته است انجام دهد.

XS
SM
MD
LG