لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۴ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۲۳

۸ شبه نظامی و یک مامور ضد تروریسم روسیه در داغستان کشته شدند


مقامات روسیه می گویند دست کم هشت شبه نظامی و یک مامور ارشد مبارزه با تروریسم روز یکشنبه در جمهوری جنوبی داغستان که وضعیتی بی ثبات دارد، کشته شدند.

خبرگزاری روسی ایتارتاس می گوید شبه نظامیان در یک تبادل آتش در خارج از شهر «ماخاچ کالا» پایتخت جمهوری خودمختار داغستان جان باختند. این واقعه پس از آن رخ داد که نیروهای ویژه عملیاتی خانه ای را که مظنونان در آن مخفی شده بودند محاصره کردند. به گزارش ایتارتاس مظنونین با رد درخواست پلیس برای تسلیم شدن، به سوی آنان آتش گشودند.

ساعتی پیش از آن در ماخاچ کالا، پایتخت داغستان یک مقام عمده ضد ترور توسط یک مرد مسلح در نزدیکی وزارت کشور به ضرب گلوله کشته شد.

رسانه های روسی می گویند گاپال گادزیف بر اثر رگبار گلوله ای که از درون یک اتومبیل شلیک می شد ظهر یکشنبه به وقت محلی جان باخت.

دو جمهوری همسایه داغستان یعنی چچن و اینگوشتیا در ماه های اخیر شاهد بروز خشونت های مرتبط با تحرکات جدایی طلبان اسلامگرا بودند.

بمب گذاری روز پنجشنبه در یک بازار روز در اوستیای شمالی ۱۸ تن را کشت و بیش از ۱۰۰ نفر را مجروح کرد.

روز شنبه مقامات گفتند یک بمب کارگذاشته شده زیر یک اتومبیل در ماخاچ کالا منفجر شد و یک مامور وزارت کشور را مجروح کرد.

بمب گذاری و تیراندازی تقریبا هر روز در شمال قفقاز روسیه گزارش می شود. مسکو شبه نظامیان اسلامگرا را مسئول اغلب حملات می داند اما تحلیلگران می گویند برخی از خشونت ها با جرائم سازمان یافته و تسویه حساب های گروهی مرتبط هستند.

XS
SM
MD
LG