لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۳ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۵۰

تلاش روسیه برای محدود کردن سازمان «منع به کارگیری جنگ افزارهای شیمیایی» ناکام ماند


دولت سوریه از سوی کشورهای غربی متهم به استفاده از سلاح شیمیایی در جنگ داخلی این کشور است.
دولت سوریه از سوی کشورهای غربی متهم به استفاده از سلاح شیمیایی در جنگ داخلی این کشور است.

تلاش روسیه در محدودکردن اختیارات «سازمان منع به کارگیری جنگ افزارهای شیمیایی» به نتیجه نرسید.

مسکو خواهان آن بود که قدرت این سازمان در شناسایی عاملان حمله های شیمیایی در جنگ داخلی سوریه و مسموم شدن جاسوسان پیشین روسیه در بریتانیا محدود شود، اما پیشنهاد روسیه رای کافی نیاورد و از دستور کار نشست خارج شد.

درنشست این سازمان در روز ۲۷ماه ژوئن اکثریت اعضا به پیشنهاد بریتانیا دایر بر شناسایی عاملان حمله شیمیایی رای موافق داده بودند و روسیه در نشست سه شنبه در صدد بود آن تصمیم را لغو کند، اما مسکو و متحدانش رای کافی نداشتند و تلاش روسیه در این باره ناکام ماند.

در نشست جاری که بودجه این سازمان باید با رای تمامی اعضا به تصویب بگذرد مسکو و حامیانش می خواهند با استفاده از اهرم بودجه، نظر خود در لغو اختیارات این سازمان را به تایید اعضا برسانند. نماینده قزاقستان که از روسیه طرفداری می کند گفته است ما جلوی تصویب بودجه سال ۲۰۱۹ سازمان را می گیریم تا سازمان به خاطر کمبود مالی از هم بپاشد.

طرح رای گیری در موضوع شناسایی عاملان به کارگیری مستمر جنگ افزارهای شیمیایی در جنگ داخلی ۷ ساله سوریه روز سه شنبه در نشست ویژه سازمان منع به کارگیری جنگ افزارهای شیمیایی رای کافی نیاورد. از۱۹۳ کشور عضو سازمان ۳۰ کشور موافق به رای گذاشتن، ۸۲ کشور –عمدتا غربی و متحدان- مخالف و شماری نیز بی‌طرف بودند. به همین سبب پیشنهاد روسیه شکست خورد.

ماه گذشته دولت هلند خبر داد که یک حمله هکرها به سازمان را دفع کرده است در آن زمان سازمان در حال بررسی حمله های شیمیایی در سوریه و نیز مسموم شدن چند جاسوس پیشین روسیه در بریتانیا بود. غرب، رژیم بشار اسد را عامل حمله های شیمیایی در جنگ داخلی این کشور، و مسکو را عامل مسموم کردن جاسوسان پیشین روسی در بریتانیا می‌داند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG