لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۴ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۲۴

روسیه ارسال گاز به بلاروس را بیشتر کاهش می دهد


روسیه تحویل گاز به بلاروس را باز هم کاهش می دهد.

در حالی که اختلاف بر سر پرداخت بهای گاز برای سومین روز بین دو کشور ادامه دارد، مدیر شرکت گازپروم روسیه روز چهارشنبه گفت میزان گاز ارسالی به بلاروس ۶۰ درصد کم می شود.

در این میان، لیتوانی روز چهارشنبه گفت مقدار گازی که از روسیه از طریق بلاروس به آن کشور می رسد، ۳۰ درصد کاهش یافته است.

لیتوانی نخستین عضو اتحادیه اروپا است که جدیدترین اختلاف بر سر صادرات گاز طبیعی روسیه بر آن اثر می گذارد.

روسیه روز سه شنبه میزان کاهش ارسال گاز طبیعی به بلاروس را از ۱۵ درصد در روز دوشنبه به ۳۰ درصد در روزسه شنبه بالا برد، با این هدف که دولت مینسک را ناچار سازد آنچه را مسکو می گوید نزدیک ۲۰۰ میلیون دلار بدهی است پرداخت کند.

آلکساندر لوکاشنکو، رییس جمهوری بلاروس، روز سه شنبه در پی گفت و گو با سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه، گفت مینسک تمام جریان گاز به اروپای غربی را قطع خواهد کرد. وی اظهار داشت اختلاف مالی به «یک جنگ گاز» تمام عیار تبدیل شده است.

بلاروس همچنین می گوید شرکت گازپروم روسیه بیش از ۲۵۰ میلیون دلار بابت عوارض عبور گاز بدهکار است.

در این میان، نخست وزیر اوکراین می گوید کشور او آماده است برای خنثی کردن هر کمبودی درغرب، جریان گاز روسیه به اروپا را تقویت کند.

دو طرف در گفت و گوهای روز شنبه نتوانستند اختلاف هایشان را برطرف کنند، و موجب شد ایگور سچین، معاون نخست وزیر روسیه، بگوید اختلاف احتمالا در دادگاه حل خواهد شد.

روسیه در سال های اخیر به دلیل اختلاف بر سر قیمت و پرداخت، ارسال گاز به اوکراین و بلاروس را بارها موقتا قطع کرده است. در ژانویه سال ۲۰۰۹، اختلاف مشابهی با اوکراین مصرف کنندگان در بیشتر اروپای جنوب شرقی را در یک دوره ۱۳ روز سرمای کشنده، بدون جریان برق و گرما باقی گذاشت.

XS
SM
MD
LG