لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۸ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۱:۴۸

دست کم ۳۵ کشته در انفجار انتحاری فرودگاهی در مسکو


نمایی از فرودگاه دمودولوو
نمایی از فرودگاه دمودولوو

رسانه های روسیه و مقامات این کشور می گویند انفجار انتحاری بمب در یکی از پررفت و آمدترین فرودگاه های مسکو، دست کم ۳۵ تن را کشت و ۱۴۵ تن را مجروح کرد.

خبرگزاری اینترفکس و کمیته تحقیق و تجسس روسیه روز دوشنبه از وقوع انفجاری در محوطه ترمینال ورودی خارجی در فرودگاه بین المللی «دومودیه دوو» خبر دادند. به گفته شاهدان عینی، مردم پوشیده از لکه های خون، در حالی که گاز فضا را پر کرده بود، به درهای خروجی اضطراری هجوم برده بودند. بسیاری دیگر از مصدومان نیز با برانکار به بیرون منتقل شدند.

در خبرها به نقل از منابع قانونی و مسئولان گفته شده است که سه مرد در ارتباط با این حادثه تحت تعقیب قرار گرفته اند.

دمیتری مدودیف، رئیس جمهوری روسیه این واقعه را حمله تروریستی خواند و وعده داد که مسئولان حمه تعقیب و مجازات خواهند شد. آقای مدودیف همچنین دستور تشدید تمهیدات امنیتی را در تمامی نقاط حمل و نقل عمومی بین المللی در روسیه صادر کرده است.

حمله تروریستی روز دوشنبه در فرودگاه دومودیه دوو، بزرگترین حمله در پایتخت روسیه پس از مارس گذشته و بمب گذاری های دوگانه مترو در مسکو به شمار می رود. در این انفجارها دست کم ۴۰ نفر کشته شده بودند.

دو زنی که مسئول این بمب گذاری ها در مترو بودند، اهل داغستان بودند که افراط گرایان اسلامی در آنجا فعال هستند.

اقدامات امنیتی پیشتر نیز در فرودگاه دومودیه دوو ناموفق عمل کرده است.

در سال ۲۰۰۴، دو بمب گذار انتحاری از طریق خرید غیرقانونی بلیط از پرسنل این فرودگاه، سوار هواپیما شدند. این دو مهاجم با انفجار در دو هواپیمای در حال پرواز، ۹۰ نفر را به کشتن دادند.

روسیه در منطقه شمال قفقاز با شورشیان اسلامگرا در حال مبارزه است. در این منطقه تقریبا هر روزه حملات مسلحانه علیه مقامات دولتی و امنیتی صورت می گیرد.

XS
SM
MD
LG