لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۰:۰۴

ده ها هزار نفر در تظاهرات اعتراضی در مسکو شرکت کردند


ده ها هزار نفر در تظاهرات اعتراضی در مسکو شرکت کردند
ده ها هزار نفر در تظاهرات اعتراضی در مسکو شرکت کردند

ده ها هزار روس برای اعتراض به آنچه آن را تقلب در انتخابات پارلمانی ۴ دسامبر می نامند، در خیابانی در مسکو جمع شده اند.
برگزار کنندگان تظاهرات می گویند روز شنبه ۱۰۰ هزار نفر در سرمای زیر صفر در خیابان ساخاروف جمع شدند. این رقم از اعتراضات مشابه در مسکو در دو هفته پیش فراتر می رود. پلیس روسیه شمار شرکت کنندگان در اعتراض روز شنبه را حدود ۲۸ هزار نفر تخمین زد.
فعالان ادعا می کنند حزب حاکم روسیه متحد برهبری ولادیمیر پوتین نخست وزیر از طریق تقلب و بطور غیر قانونی اکثریت اندکی در انتخابات بدست آورد. آنها می خواهند نتایج باطل شود و رای گیری جدید صورت گیرد، همچنین می گویند برای جلوگیری از تقلب بیشتر در انتخابات ریاست جمهوری در ماه مارس به اقداماتی نیاز است. پوتین امیدوار است در آن زمان به پستی که از ۲۰۰۰ تا ۲۰۰۸ داشت باز گردد.
در گردهمایی روز شنبه چندین چهره اوپوزیسیون سخنرانی کردند؛ از جمله آلکسی ناوالنی، وبلاگ نویس که همراه با حاضران شعار «قدرت به مردم» را فریاد می کشید. او گفت جنبش صلحجویانه است، اما آنقدر نفر دارد که اگر، بگفته وی،
«کلاهبرداران و دزدان» حزب حاکم به تقلب در انتخابات ادامه دهند، «کرملین را بگیرد.»
حزب متحده روسیه اتهامات تقلب در انتخابات را رد می کند.
در پیشاپیش گردهمایی روز شنبه، یک هیات حقوق بشر که کرملین را راهنمایی می کند جانب معترضین را گرفت و گفت انتخابات ۴ دسامبر چنان به تقلب آلوده است که باید تجدید شود.
گروه همچنین از رییس کمیسیون انتخابات روسیه خواست استعفا دهد.
تظاهرات در مسکو و گردهمایی های کوچکتر ضد پوتین در شهرهای دیگر بزرگترین نمایش نارضایتی در روسیه از سالهای دهه ۹۰ است. دمیتری مدودف رییس جمهوری با قول اصلاحاتی که اجازه می دهد افراد بیشتری در رقابت های انتخاباتی ورای ۲۰۱۲ شرکت کنند پاسخ داده است. او قرار است در ماه مارس کنار برود و راه را برای کاندیدایی پوتین هموار سازد.
پوتین آمریکا را به دامن زدن به تظاهرات علیه دولت روسیه متهم کرده است.
پوتین ظاهرا بعنوان کوششی برای نشان دادن شفافیت، همچنین گفته است ممکن است دوربین هایی در حوزه های رای گیری تصب شود.
پوتین امیدوار است مقام ریاست جمهوری را بار دیگر در انتخابات مارس بدست آورد. او از سال ۲۰۰۰ تا ۲۰۰۸ رییس جمهوری روسیه بود، و بعد در حالی که عنوان نخست وزیری را داشت، عملا رهبر کشور باقی ماند.


XS
SM
MD
LG