لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۳ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۳:۳۸

تظاهرات اعتراضی در مسکو و دیگر شهرهای روسیه آغاز شد


تظاهرات اعتراضی در مسکو و دیگر شهرهای روسیه آغاز شد
تظاهرات اعتراضی در مسکو و دیگر شهرهای روسیه آغاز شد

ده ها هزار نفر از مردم روسیه در اعتراض به آنچه آنرا تقلب در انتخابات پارلمانی می دانند، در مسکو و شهر های دیگر به خیابان ها ریخته اند. در رای گیری روز یکشنبه حزب روسیه متحد برهبری ولادیمیر پوتین نخست وزیر برنده شد.
کمتر از یک ساعت پس از آغاز اعتراضات مجاز در روز شنبه، پلیس گزارش داد که دست کم ۲۰ هزار تظاهر کننده در میدان بولونتایا در سوی دیگر رودخانه مقابل کرملین جمع شدند. برگزار کنندگان رقم شرکت کنندگان را حدود ۴۰ هزار نفر تخمین می زنند. مقامات مسکو به ۳۰ هزار نفر اجازه تجمع داده اند.
هلیکوپترها در آسمان گشت می زنند و نیروهای امنیتی و پلیس ضد شورش در منطقه مستقر شده اند. در مورد زدوخورد یا بازداشت های گسترده هنوز گزارشی نرسیده است.
در چندین شهر دیگر در سراسر روسیه، از جمله در بندر ولادی وستک، نیز تجمعاتی برپا شده است. در آنجا صدها نفر جمع شده اند، بسیاری پلاکاردهایی در دست دارند که روی آنها نوشته شده است «موش ها باید بروند.»
در شهر خاباروفسک، در خاور دور روسیه، دست کم ۳۰ نفر در پی آغاز یک اعتراض غیر مجاز دستگیر شدند. گزارش ها حاکی است اعتراضاتی در چندین شهر در سیبری نیز صورت گرفته است.
گرد همایی ها بدنبال سرکوب خشونت بار یک سلسله تظاهرات در هفته پیش، پس از برنده شدن حزب پوتین در انتخابات پارلمانی، برپا می شود.
حزب روسیه متحد هر چند کرسی هایی را از دست داد اما اکثریت خود را در مجلس نمایندگان حفظ کرده است، با این حال ناظران ادعا می کنند تعداد آرائی که حزب بدست آورده احتمالا به اندازه ای که اعلام شده نبوده است. رهبران حزب حاکم هر گونه تقلب و خرابکاری را تکذیب کرده اند.
برنده شدن در انتخابات پارلمانی پوتین را در مسیر پیروزی در انتخابات ماه مارس قرار می دهد، که او را به مقام ریاست جمهوری بازخواهد گرداند. پوتین از ۲۰۰۰ تا ۲۰۰۸ رییس جمهوری بود، و پس از آن در مقام نخست وزیری نیز عملا رهبر کشور باقی ماند.

XS
SM
MD
LG